Isroil Oliy Sudi o‘nlab xalqaro yordam tashkilotlariga Gʻazo sektori va boshqa Falastin hududlarida faoliyatini davom ettirishga ruxsat berdi. Sud hukumatning yangi qoidalarga rioya qilmagan yordam tashkilotlarini taqiqlagan oldingi qarorini muzlatdi.
Juma kuni chiqarilgan qarorda sud 17 ta yordam tashkilotining hukumat taqiqiga qarshi arizasini ko‘rib chiqayotganda, ularning asosiy faoliyatini davom ettirish uchun vaqtincha chora ko‘rdi.
Isroil 37 ta yordam tashkilotini urushdan vayron bo‘lgan Gʻazo, G‘arbiy Sohil va Sharqiy Quddusda 1-martdan boshlab taqiqlashini e‘lon qilgan edi. Mutaxassislar bu qarorning falastinliklar uchun halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ogohlantirgan.
Doktorlar chegarasiz (MSF), Oxfam, Norvegiya qochqinlar kengashi va CARE kabi tashkilotlarga dekabr oyida Isroil hokimiyatlari tomonidan ularning Isroildagi ish ro‘yxatdan o‘tish muddati tugaganligi va 60 kun ichida uni yangilashlari hamda falastinlik xodimlari shaxsiy ma‘lumotlarini taqdim etishlari kerakligi haqida xabar berilgan.
Tashkilotlar Isroil talablariga rioya qilish ularning falastinlik xodimlarini potentsial qasosga uchratishi, gumanitar betaraflik tamoyilini buzishi va Yevropa ma‘lumotlarni himoya qilish qonunini buzishini aytmoqda.
Norvegiya qochqinlar kengashining aloqa maslahatchisi Shaina Lou Juma kuni chiqarilgan qarordan keyin bergan bayonotida bu qarorni ijobiy deb baholadi, lekin yordam tashkilotlari Gʻazoda hali ham duch kelayotgan qiyinchiliklarni ta‘kidladi.
“Bu chora darhol yopilishni to‘xtatdi. Ammo vizalarni tiklamaydi, kirishni qayta ochmaydi yoki yordam yetkazib berishga ta‘sir qiluvchi kengroq cheklovlarni hal qilmaydi. Tinchlik kelishuvi bo‘lishiga qaramay, Gʻazodagi vaziyat halokatli bo‘lib qolmoqda, G‘arbiy Sohildagi gumanitar ehtiyojlar esa o‘sishda davom etmoqda”, dedi Lou.
Xalqaro taraqqiyot agentliklari assotsiatsiyasi bosh direktori Athena Reybern “Biz hali ham sud choralari davlat tomonidan qanday talqin qilinishini va bu bizning faoliyatimizni kengaytirish imkoniyatini beradimi yoki yo‘qmi, buni kutmoqdamiz”, deb qo‘shdi va Gʻazodagi vaziyat “halokatli” ekanligini ta‘kidladi.
Gʻazoda juma kuni Markaziy sektordagi Bureij qochqinlar lageri va janubdan Xon Yunusdagi al-Mavasi hududidagi ikkita politsiya punktiga qaratilgan Isroil dron hujumlarida kamida oltita falastinlik halok bo‘ldi.
Xon Yunusdagi Nosir tibbiyot majmuasidagi tibbiy manbalar al-Mavasi hududidagi al-Maslakh chorrahasidagi politsiya nazorat punktiga qilingan Isroil harbiy zarbasidan keyin to‘rtta jasad va bir nechta yaradorlarni qabul qilganliklari haqida xabar berdi.
Markaziy Gʻazo sektorida Bureij qochqinlar lageri kirishidagi politsiya punktiga qaratilgan shunga o‘xshash Isroil dron zarbasida ikkita falastinlik halok bo‘ldi, boshqalari yaralandi.
Juma kuni ertalabgacha davom etgan hujumlar Xomas tomonidan “tinchlik” bosqichida vositachilik harakatlarini buzgani uchun qoralandi. Isroil 10-oktabrdan beri deyarli har kuni bu bosqichni buzmoqda.
Gʻazo shahridan hisobot berayotgan Al Jazeera muxbiri Tariq Abu Azzum “Bu qonli kecha edi. Isroil kuchlari bir qator o‘limga olib keladigan havo hujumlarini amalga oshirdi, bu safar asosan Gʻazo sektorining sharqiy jamoalaridagi, ayniqsa Xon Yunus va Bureij qochqinlar lageridagi qurolli militsiyalar faoliyat yuritayotgan hududlarga juda yaqin joylashtirilgan politsiya nazorat punktlariga qaratildi.
“Natijada oltita politsiya xodimi halok bo‘ldi... Ammo bu erda vaqt va joy ham ikki tomon o‘rtasidagi butun tenglamani qayta shakllantirmoqda. Isroil Gʻazodagi hayot qoldiqlarini qayta tashkil etish uchun mas‘ul emasligini aniq bildirdi. Shuning uchun biz politsiyani o‘z ichiga olgan oldingi xizmatlarning har qanday turdagi tiklanayotganini to‘sib qo‘yilishini ko‘rishimiz mumkin”, dedi u.

Верховный суд Израиля постановил, что десятки международных гуманитарных организаций могут продолжать деятельность в секторе Газа и на других палестинских территориях, заморозив ранее принятое правительственное решение о запрете организаций, не соблюдающих новые правила.
В решении, вынесенном в пятницу, высший суд издал временный судебный запрет, позволяющий НПО продолжать большую часть своей деятельности, пока он рассматривает петицию 17 гуманитарных организаций против правительственного запрета.
Израиль ранее объявил о запрете 37 гуманитарных организаций в разрушенной войной Газе, на оккупированном Западном берегу и в оккупированном Восточном Иерусалиме с 1 марта. Эксперты предупреждали, что этот шаг может иметь потенциально катастрофические последствия для палестинцев.
Организациям, включая «Врачи без границ» (MSF), Oxfam, Норвежский совет по делам беженцев и CARE, в декабре израильские власти уведомили, что их регистрация для работы в Израиле истекла и у них есть 60 дней для её продления и предоставления списков с персональными данными их палестинского персонала.
Организации заявляют, что соблюдение израильских требований подвергнет их палестинский персонал потенциальным репрессиям, подорвёт принцип гуманитарного нейтралитета и нарушит европейское законодательство о защите данных.
В заявлении после решения суда в пятницу Шайна Лоу, советник по коммуникациям Норвежского совета по делам беженцев, сказала, что решение приветствуется, но указала на трудности, с которыми гуманитарные организации продолжают сталкиваться в Газе.
«Судебный запрет приостанавливает немедленное закрытие. Он не восстанавливает визы, не открывает доступ и не решает более широкие ограничения, которые продолжают влиять на доставку помощи.
Несмотря на соглашение о прекращении огня, условия в Газе остаются катастрофическими, а гуманитарные потребности на Западном берегу продолжают расти», — сказала Лоу.
Афина Рэйберн, исполнительный директор Ассоциации международных агентств развития, заявила, что они «всё ещё ждут, как государство интерпретирует судебный запрет и будет ли это означать увеличение нашей способности работать», добавив, что ситуация внутри Газы остаётся «катастрофической».
В Газе в пятницу в результате израильских авиаударов беспилотников по двум полицейским постам в лагере беженцев Брейдж в центральной части сектора и в районе аль-Маваси в Хан-Юнисе на юге погибли по меньшей мере шесть палестинцев.
Медицинские источники в медицинском комплексе Насир в Хан-Юнисе сообщили о поступлении четырёх тел и нескольких раненых после израильского военного удара по полицейскому контрольно-пропускному пункту на перекрёстке аль-Маслах в аль-Маваси.
Источники сказали, что удар произошёл в районе вне контроля израильских военных, и описали состояние некоторых раненых как критическое.
В центральной части сектора Газа в результате аналогичного израильского удара беспилотника по полицейскому посту у входа в лагерь беженцев Брейдж погибли два палестинца, другие были ранены.
Атаки в ночь на пятницу были осуждены ХАМАСом как подрывающие усилия посредников во время «фазы прекращения огня», которую Израиль нарушает почти ежедневно с 10 октября.
Репортёр Al Jazeera Тарек Абу Аззум, сообщая из города Газа, сказал, что это была «кровавая ночь. Израильские силы провели серию смертельных авиаударов, на этот раз в основном сосредоточившись на полицейских контрольно-пропускных пунктах, которые были развёрнуты слишком близко к районам, где действуют вооружённые ополченцы в восточных общинах сектора Газа, в частности в Хан-Юнисе и лагере беженцев Брейдж.
«В результате погибли шесть полицейских... Но здесь время и место критически меняют всё уравнение между обеими сторонами. Израиль ясно дал понять, что не будет нести ответственность за реорганизацию остатков жизни в Газе. Вот почему мы видим, что любое восстановление прежних служб, включая полицию... будет сорвано», — добавил он.