Yamanning sharqiy Hadramavt viloyatidagi Hajr tumanida har yili an'anaviy xurmo yig'im-terimi davom etmoqda. Mahalliy aholi, yoshu qari, quyosh ostida toshloq maydonlarda terilgan xurmolarni quritish va saralash bilan band.
Nabil Ahmad oilasi bilan quyosh chiqishidan oldin maydonga keladi va xurmolarni qo'lda saralab, sotuvga tayyorlaydi. "Xotinim, ukalarim va men quyosh chiqishidan oldin kelamiz va quyosh qiziguncha qolamiz", deydi u. Uning so'zlariga ko'ra, bu uning yagona daromad manbai.
Hajr tumani uzoq vodiyda joylashgan bo'lib, u yerda 2 millionga yaqin xurmo daraxti bor. Biroq, infratuzilma yomon ahvolda: yo'llar eskirgan, elektr yo'q, mobil aloqa zaif. Bu yerdagi aholi ko'p yillik urush va beqaror hukumat tufayli qashshoqlikda yashamoqda.
Xurmo sotish ko'plab oilalar uchun yagona daromad manbai. Rashed Muhammad, to'rt farzandning otasi, mahalliy do'kondorga qarzi bor va xurmolarni sota olmasa, qarzni to'lay olmasligidan xavotirda. "Men do'kondorga 1 million yaman riali qarzdorman", deydi u.
Ba'zi fermerlar xurmolarni himoya qilish uchun maydonda tunab qolishadi, chunki xaridorlar istalgan vaqtda kelishi mumkin. "Mijoz istalgan vaqtda kelishi mumkin, shuning uchun men shu yerda uxlayman", deydi Rashed.
Fermerlar, shuningdek, suv toshqinlari natijasida vayron bo'lgan to'g'onni qayta qurishni talab qilmoqda. Bu to'g'on xurmo bog'larini sug'orish uchun muhim edi. Mahalliy fermerlar qo'mitasi rahbari Avad Muborakning aytishicha, ko'plab fermerlar xurmo yetishtirishni tashlab, boshqa ishlarga ketishgan.
Xaridorlar orasida Hajr xurmosi sifati bilan mashhur. Umar Muhammad uzoq tog'li qishloqdan kelib, Hajr xurmosini "Hadramavtdagi eng yaxshisi" deb ataydi. Uning so'zlariga ko'ra, bu xurmolarda shakar kam, shuning uchun ular sog'liq uchun foydali.

В восточной йеменской провинции Хадрамаут, в районе Хаджр, под палящим солнцем местные жители, от мала до велика, заняты ежегодным сбором фиников. Они работают среди темных куч свежесобранных плодов, разложенных на камнях.
Фермеры приносят финики на открытые площадки для сушки, очистки и последующей продажи, следуя традиционным методам, которые сохранялись веками. Набиль Ахмед и его семья приходят до рассвета и остаются до полудня, перебирая финики вручную. "Это мой единственный источник дохода", - говорит он.
Район Хаджр состоит из разрозненных общин вдоль длинной долины, где насчитывается не менее 2 миллионов пальм. Однако инфраструктура здесь оставляет желать лучшего: дороги разбиты, нет электричества, мобильная связь плохая. Местные жители страдают от последствий более чем десятилетней войны и отсутствия стабильного правительства.
Продажа фиников - единственный источник дохода для многих семей. Рашед Мухаммед, отец четверых детей, обеспокоен тем, что не сможет расплатиться с долгами, если не продаст урожай. "Я должен 1 миллион йеменских риалов (около 640 долларов) продуктовому магазину", - жалуется он.
Некоторые фермеры остаются ночевать на открытом воздухе, чтобы защитить урожай от воров и бродячих собак, а также быть готовыми к приходу покупателей в любое время. "Покупатель может прийти в любое время, поэтому я сплю здесь", - говорит Рашед.
Фермеры также требуют восстановить дамбу, разрушенную наводнением несколько месяцев назад. Эта дамба отводила воду из реки к пальмовым рощам. По словам Авада Мубарака, главы местного фермерского комитета, многие фермеры забросили свои рощи и ушли на другие работы или эмигрировали.
Покупатели, такие как Омер Мухаммед, приезжают издалека, потому что финики Хаджра считаются лучшими в Хадрамауте. "В них мало сахара", - говорит он, вспоминая местное поверье о пользе фиников для здоровья. Он покупает финики на весь год для себя и родственников.