Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning surati rasman mamlakat valyutasida paydo bo‘ldi. Seshanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 12:00 da (GMT 16:00) AQSh zarbxonasi mamlakatning 250 yilligiga bag‘ishlangan “asrda bir marta” uchraydigan 1 dollarlik tangani muomalaga chiqardi va sotuvga qo‘ydi.
Oltin rangdagi tangalarning bir tomonida Trampning portreti, shuningdek, “LIBERTY” va “IN GOD WE TRUST” yozuvlari joylashgan. Orqa tomonida AQSh prezidentlik muhri tasvirlangan bo‘lib, qalqonida “250” raqami yozilgan.
AQSh zarbxonasi tangalar “o‘zining muhim yubileyiga yaqinlashayotgan xalqning ruhini, g‘ururini va merosini aks ettiradi”, deb ta’kidlaydi. Bu deyarli 100 yil ichida ilk bor tirik shaxsning AQSh valyutasida tasvirlanishi bo‘lib, bu katta tanqidlarga sabab bo‘ldi, chunki bunday sharaf asosan uzoq vaqt oldin vafot etgan shaxslarga beriladi.
Tramp Oq uyga qaytganidan beri uning ma’muriyati uning nomi yoki suratini turli binolar va buyumlarga joylashtirish choralarini ko‘rdi. Jumladan, Kennedi markazi, AQSh Tinchlik instituti, milliy bog‘lar chiptalari, cheklangan nashrdagi pasport va o‘tgan yili e’lon qilingan 1 million dollarlik “oltin karta” vizasi shular jumlasidan.
Tramp ma’muriyati bu harakatlarni mamlakat mustaqillik deklaratsiyasi imzolanganining 250 yilligi bilan bog‘ladi. 15-iyul kuni AQSh moliya vaziri Skott Bessent tangani ijtimoiy tarmoqdagi postida e’lon qildi. Bessentning so‘zlariga ko‘ra, tanga “Amerika qadriyatlarining kuchini va barcha uchun erkinlikni saqlashga bag‘ishlangan xalqning va’dasini nishonlaydi”.
Tramp ma’muriyati yana bir yubiley tangasini Tramp brendidagi 1 dollarlik tanga uchun pretsedent sifatida ko‘rsatadi. 1926-yilda mamlakatning 150 yilligi munosabati bilan AQSh zarbxonasi Jorj Vashington va o‘sha paytdagi prezident Kalvin Kulidjning yonma-yon portretlari tushirilgan tanga zarb qilgan edi. Biroq tanqidchilar 1926-yilgi tanga esdalik uchun bo‘lganini va muomalaga chiqarilmaganini ta’kidlamoqda.
May oyida Bessent Tramp surati tushirilgan yangi 250 dollarlik banknotni chop etishga tayyorgarlik ko‘rilayotganini ham aytgan edi. Bessent Tramp ma’muriyati yangi banknot uchun Kongressdan ruxsat so‘rayotganini qo‘shimcha qildi.
Tanga nominal qiymati 1 dollar bo‘lishiga qaramay, iste’molchilar 25 tangadan iborat rulonni 61 dollarga yoki 100 tangadan iborat qopni 154,50 dollarga sotib olishlari mumkin — bu sezilarli ustama. Tangalar yuqori narxda sotilayotgan bo‘lsa-da, AQSh zarbxonasi ular faqat bezak uchun emasligini ta’kidlaydi. Ular qonuniy to‘lov vositasi hisoblanadi va oddiy 1 dollarlik kupyura kabi kundalik xaridlar uchun ishlatilishi mumkin.
AQSh federal qonuni: “AQSh valyutasi va qimmatli qog‘ozlarida faqat vafot etgan shaxsning surati bo‘lishi mumkin”, deb belgilaydi. Kongress bu qonunni 1866-yilda G‘aznachilik departamenti xodimi Spenser M Klark o‘z suratini 5 sentlik banknotga joylashtirganidan keyin qabul qilgan. Biroq Tramp birinchi muddatida 2020-yilgi “Circulating Collection Coin Redesign Act” (CCRA) deb nomlangan qonunni imzolagan edi, bu G‘aznachilikka “AQSh semikvintennialiga xos dizaynlar bilan” 1 dollarlik tangalar zarb qilish huquqini berdi.
Ushbu qonun tangalarning orqa tomonida “tirik yoki o‘lgan har qanday shaxs” portretini taqiqlaydi. Biroq Trampning yangi 1 dollarlik tangadagi surati old tomonida joylashgan, bu qonunga mos keladi. O‘tgan yil oxirida demokrat senatorlar Ketrin Kortez Masto va Jeff Merkli Trampning tangada surati bo‘lishiga to‘sqinlik qiluvchi qonun loyihasini taqdim etishgan edi. “Monarxlar o‘z suratlarini tangalarga qo‘yishadi, lekin Amerikada hech qachon qirol bo‘lmagan va bo‘lmaydi ham”, degan edi Kortez Masto. Ularning qonun loyihasi qonunga aylanmadi.

Лицо президента США Дональда Трампа официально появилось на валюте страны. Во вторник в 12:00 по восточному времени (16:00 GMT) Монетный двор США начал выпуск и продажу «раз в поколение» монеты номиналом 1 доллар с изображением Трампа в честь 250-летия страны.
Золотистые монеты имеют портрет Трампа на одной стороне, а также надписи «LIBERTY» и «IN GOD WE TRUST». На реверсе изображена президентская печать США с надписью «250» на щите.
Монетный двор США заявляет, что монеты «отражают дух, гордость и наследие нации, приближающейся к своему знаменательному юбилею». Это первый случай за почти 100 лет, когда живой человек изображен на валюте США, что вызвало волну критики, поскольку такие почести в основном предназначены для давно умерших деятелей.
С момента возвращения Трампа в Белый дом в прошлом году его администрация предприняла шаги по размещению его имени или изображения на различных зданиях и предметах, включая Центр Кеннеди, Институт мира США, пропуска в национальные парки, паспорт ограниченного выпуска и визу «золотая карта» за 1 миллион долларов, объявленную в прошлом году.
Администрация Трампа связала некоторые из этих усилий с празднованием 250-летия подписания Декларации независимости. 15 июля министр финансов США Скотт Бессент впервые объявил о монете в посте в социальных сетях. Бессент заявил, что монета «прославляет силу американских ценностей и обещание нации, стремящейся сохранить свободу для всех».
Администрация Трампа также указала на другую юбилейную монету как на прецедент для монеты в 1 доллар с брендом Трампа. В 1926 году к 150-летию страны Монетный двор США выпустил монету с изображением Джорджа Вашингтона и Кэлвина Кулиджа, который тогда был президентом. Однако критики отмечают, что монета 1926 года была памятной и не предназначалась для обращения.
В мае Бессент также заявил, что ведутся приготовления к печати новой банкноты номиналом 250 долларов с изображением Трампа. Бессент добавил, что администрация Трампа добивается одобрения Конгресса для нового законопроекта.
Несмотря на то, что монета имеет номинал 1 доллар, потребители могут приобрести рулон из 25 монет за 61 доллар или мешок из 100 монет за 154,50 доллара — значительная наценка. Хотя монеты продаются по премиальной цене, Монетный двор США подчеркивает, что они не являются чисто декоративными. Они являются законным платежным средством и могут использоваться для повседневных покупок, как и банкнота в 1 доллар.
Федеральный закон США гласит: «На валюте и ценных бумагах США может появляться только портрет умершего лица». Конгресс принял этот закон в 1866 году после того, как чиновник Министерства финансов Спенсер М. Кларк поместил свое лицо на банкноту номиналом пять центов, что вызвало гнев законодателей. Однако во время своего первого срока Трамп подписал закон, известный как Circulating Collection Coin Redesign Act 2020 года (CCRA), который дал Министерству финансов право чеканить монеты в 1 доллар «с дизайнами, символизирующими полуквенниценниал США».
Этот закон запрещает портрет «любого лица, живого или мертвого» на реверсе этих монет. Однако изображение Трампа на новой монете в 1 доллар находится на аверсе — лицевой стороне монеты, что, вероятно, соответствует закону. В конце прошлого года сенаторы-демократы Кэтрин Кортес Масто из Невады и Джефф Меркли из Орегона представили законопроект, который заблокировал бы размещение лица Трампа на монете. «В то время как монархи помещают свои лица на монеты, в Америке никогда не было и никогда не будет короля», — заявила Кортес Масто. Их законопроект не стал законом.