Payshanba kuni Tashqi ishlar vaziri Raina Forbin o'z mamlakati uchun Ganglarni bostirish kuchlari (GSF) to'liq joylashtirilishi kerakligi haqidagi fikrini yana bir bor ta'kidladi va xalqaro hamjamiyatdan yordam so'radi.
Biroq, agar BMT Xavfsizlik Kengashi missiyani uzaytirish to'g'risida qaror qabul qilmasa, uning mandati 30 sentyabrda tugashi kutilmoqda.
"Bizga qiyinchiliklarga mos keladigan texnik, moliyaviy, logistika va xavfsizlik yordami kerak", dedi Forbin. "Endi birdamlikdan harakatga o'tishimiz kerak."
Uning bu so'zlari Amerika Davlatlari Tashkiloti (OAS) yig'ilishida, Gaitidagi davom etayotgan to'da zo'ravonliklariga bag'ishlangan holda aytildi.
Forbin o'z mamlakatidagi dolzarb ehtiyojga ishora qildi. Bu yilning o'zida, apreldan iyungacha bo'lgan uch oy ichida Gaitida taxminan 1408 kishi halok bo'lgan, 656 kishi yaralangan. Zo'ravonlikning katta qismi to'dalar bilan bog'liq.
Gaiti, shuningdek, uzoq vaqtdan beri kechiktirilgan umumiy saylovlarni o'tkazishga intilmoqda. Biroq, tanqidchilar zo'ravonlik saylovlarni buzishi va natijaga bo'lgan ishonchni zaiflashtirishidan qo'rqishmoqda.
2021-yilda sobiq prezident Jovenel Moizning o'ldirilishidan keyin Gaitidagi siyosiy beqarorlik yanada kuchaygan. Qurolli guruhlar bu bo'shliqdan foydalanib, poytaxt Port-o-Prensning katta qismlarini nazorat qilishdi va bir milliondan ortiq odamni o'z uylarini tark etishga majbur qilishdi.
Hukumat na nazoratdan chiqib ketgan zo'ravonlik, na mamlakatdagi beqarorlikning asosiy sabablari, jumladan qashshoqlik va hukumat korruptsiyasi bilan kurashishga qiynalmoqda.
O'n yil ichida birinchi bo'ladigan bo'lajak saylovlar hozirda 13 dekabrga belgilangan. Ammo rasmiylar yerdagi sharoitni hisobga olib, ularning o'tishi shubhali ekanini aytishmoqda.
OAS Bosh kotibi Albert Ramdin mintaqaviy tashkilot ishonchli ovoz berishni qo'llab-quvvatlash uchun Saylov kuzatuv missiyasini joylashtirishini aytdi va Gaitining muvaqqat saylov kengashiga ko'proq yordam berishga chaqirdi.
U, shuningdek, ovoz berishdan oldin bir millionga yaqin identifikatsiya kartalari ishlab chiqarilishi va tarqatilishi kerakligini qo'shimcha qildi.
"Gaiti hal qiluvchi bosqichda", dedi Ramdin payshanba kuni bayonotida. "Bizning mas'uliyatimiz aniq: xavfsizlik harakatlarini kuchaytirish, saylovga tayyorgarlikni ilgari surish, mavjud majburiyatlarni bajarish va xalqaro hamkorlik Gaiti xalqining kundalik hayotida sezilarli yaxshilanishlarga olib kelishini ta'minlash."
Ammo xalqaro yordam harakatlari ham tanqidga uchradi, ko'plab gaitiliklar o'z mamlakatiga tashqi aralashuvga shubha bilan qarashmoqda.
Bunday xalqaro kuchlardagi rasmiylar ham barqaror yordam yo'qligidan shikoyat qilishdi. GSFdan oldin Keniya Gaiti politsiyasini qo'llab-quvvatlash uchun Ko'p millatli xavfsizlikni qo'llab-quvvatlash (MSS) missiyasini boshqargan, ammo moliyalashtirish va joylashtirish maqsadlariga erisha olmagach, aprel oyida chiqib ketgan edi.
BMT Xavfsizlik Kengashi 2025-yil oktabr oyida MSS o'rnini bosuvchi GSF ishchi guruhini yaratish uchun ovoz berdi. Missiyaga 12 oylik mandat berilgan edi.
GSFga "to'dalarni zararsizlantirish, izolyatsiya qilish va oldini olish uchun to'dalarga qarshi operatsiyalar" o'tkazish huquqi berilgan, mustaqil ravishda yoki Gaiti politsiyasi va armiyasi bilan hamkorlikda.
Biroq, inson huquqlari himoyachilari zo'ravonlikdan qochayotgan gaitiliklar uchun bunday xalqaro yordam yetishmayotganini ta'kidlamoqda.
Ko'plab gaitiliklar xavfsizlik uchun qochib ketganidan keyin mamlakatga majburan qaytarilgan. BMT rasmiysi o'tgan hafta BMT Xavfsizlik Kengashining favqulodda yig'ilishida bu yilning birinchi sakkiz oyida deyarli 200 000 kishi Gaitiga qaytarilganini ma'lum qildi.

Министерство иностранных дел Гаити призвало Совет Безопасности ООН продлить мандат международных сил безопасности, созданных для борьбы с мощными вооруженными группировками, контролирующими значительную часть страны.
В четверг министр иностранных дел Райна Форбин вновь заявила, что Силы по подавлению банд (GSF) должны быть полностью развернуты в стране при поддержке международного сообщества.
Однако срок действия мандата истекает 30 сентября, если СБ ООН не примет меры по его продлению.
«Нам нужна техническая, финансовая, логистическая и охранная поддержка, соответствующая вызовам», — заявила Форбин. «Мы должны перейти от солидарности к действиям».
Ее замечания прозвучали на заседании Организации американских государств (ОАГ), посвященном продолжающемуся насилию банд в Гаити.
Форбин указала на насущную потребность своей страны. Только за три месяца с апреля по июнь этого года в Гаити были убиты около 1408 человек, 656 получили ранения. Значительная часть этого насилия была приписана бандам.
Гаити также продвигает давно откладывавшиеся всеобщие выборы. Однако критики опасаются, что насилие может сорвать выборы и подорвать доверие общества к их результатам.
Политическая нестабильность в Гаити усилилась после убийства бывшего президента Жовенеля Моиза в 2021 году. Вооруженные группы воспользовались вакуумом, установив контроль над значительными районами столицы Порт-о-Пренса и вынудив более миллиона человек покинуть свои дома.
Власти с трудом справляются как с неконтролируемым насилием, так и с глубинными причинами нестабильности, включая бедность и коррупцию в правительстве.
Предстоящие выборы, первые за десятилетие, предварительно назначены на 13 декабря. Однако официальные лица сомневаются, состоятся ли они, учитывая ситуацию на местах.
Генеральный секретарь ОАГ Альберт Рамдин заявил, что региональная организация направит Миссию по наблюдению за выборами для поддержки заслуживающего доверия голосования, призвав к усилению помощи временному избирательному совету Гаити.
Он добавил, что до голосования также необходимо изготовить и распространить около миллиона удостоверений личности.
«Гаити находится на критическом этапе», — заявил Рамдин в четверг. «Наша ответственность ясна: усилить меры безопасности, продвигать подготовку к выборам, выполнять существующие обязательства и обеспечить, чтобы международное сотрудничество привело к ощутимым улучшениям в повседневной жизни гаитянского народа».
Однако усилия по оказанию международной помощи также подвергаются критике: многие гаитяне скептически относятся к внешнему вмешательству в дела своей страны.
Официальные лица в таких международных силах также сетуют на отсутствие стабильной поддержки. До GSF Кения возглавляла Многонациональную миссию по поддержке безопасности (MSS) для поддержки гаитянской полиции, но вышла из нее в апреле, не достигнув целей по финансированию и развертыванию.
Совет Безопасности ООН проголосовал за создание оперативной группы GSF в октябре 2025 года в качестве замены MSS. Миссии был предоставлен 12-месячный мандат.
GSF уполномочена проводить «контрбандитские операции по нейтрализации, изоляции и сдерживанию банд» как самостоятельно, так и в сотрудничестве с гаитянской полицией и военными.
Однако правозащитники отмечают, что такая международная поддержка отсутствует для гаитян, спасающихся от насилия.
Многие гаитяне были принудительно возвращены в страну после того, как бежали в поисках безопасности. Представитель ООН сообщил на экстренном заседании СБ ООН на прошлой неделе, что за первые восемь месяцев этого года в Гаити были возвращены почти 200 000 человек.