Missuri shtati Oliy sudi noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan qo‘llab-quvvatlangan kongress okruglari xaritasini bir ovozdan bekor qildi va avvalgi okruglarni tiklashga qaror qildi.
Payshanba kuni chiqarilgan qaror Trampning qayta taqsimlash bo‘yicha milliy kurashdagi kamdan-kam hollarda uchraydigan sud tanbehi bo‘ldi. Biroq, bu ish bo‘yicha yakuniy so‘z bo‘lishi dargumon, chunki respublikachi amaldorlar apellyatsiya berishga va’da berishgan.
Ishning markazida 2025-yil sentyabr oyida imzolangan kongress xaritasi turibdi. U respublikachilarga AQSh Vakillar palatasida qo‘shimcha o‘rin egallashga yordam berish uchun ishlab chiqilgan edi.
Biroq, partiyaviy qayta taqsimlash harakati xalq noroziligiga sabab bo‘ldi. Missuri shtatining qariyb 300 ming aholisi yangi xaritani ovozga qo‘yish uchun petitsiyaga imzo chekdi.
Missuri shtat kotibi Denni Xoskins petitsiyani qonuniy jihatdan yetarli emas deb rad etdi. Bu esa payshanba kuni Missuri Oliy sudi hal qilgan huquqiy kurashga olib keldi.
Sud o‘z qarorida “Referendum petitsiyasi qonuniy, yetarli va o‘z vaqtida bo‘lgan, kotib esa buning aksini noto‘g‘ri xulosa qilgan”, deb yozdi. Shuningdek, Missuri Konstitutsiyasi bunday petitsiyalarni qonuniy deb hisoblashini va “hech qanday istisno qo‘llanilmasligini” qo‘shimcha qildi.
Sudya Xanavey, respublikachi, qarorni “to‘liq konstitutsiyaviy inqiroz” deb atadi va AQSh Oliy sudiga darhol apellyatsiya berishini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “Amerika tarixida hech qachon sud boshlang‘ich saylovdan keyin va umumiy saylovdan oldin kongress xaritasini bekor qilmagan”.
Tramp ham ijtimoiy tarmoqdagi postida qarorni “dahshatli, kulgili va konstitutsiyaga zid” deb qoraladi. U Missuri Oliy sudi “xaritani uzoq vaqt oldingi holatiga qaytarishni qo‘llab-quvvatlab, bema’ni qaror chiqarganini” yozdi.
O‘tgan yili Tramp qayta taqsimlash bo‘yicha milliy kurashni boshlagan edi. U Texas shtati qonun chiqaruvchilariga respublikachilarga ustunlik beradigan tarzda xaritalarni qayta chizishni taklif qilgan. Odatda, kongress xaritalari aholini ro‘yxatga olish natijalarini aks ettirish uchun har 10 yilda bir marta qayta chiziladi.
Biroq, Tramp respublikachilar boshchiligidagi shtatlarni o‘n yillik o‘rtasida yangi xaritalar chiqarishga undadi. Bu o‘ng qanot partiyasiga Vakillar palatasi ustidan nazoratni saqlab qolishga yordam berish strategiyasi edi. Taxminan 10 shtat, jumladan Missuri ham qayta taqsimlashga qaror qildi. Ko‘pchilik respublikachilar foydasiga bo‘ldi.
Payshanba kungi qaror Missuri shtatining 2025-yilgi kongress xaritasi noyabr oyidagi oraliq saylovlarda yoki kelajakdagi saylovlarda, Missuri saylovchilari buni avval ma’qullamaguncha qo‘llanilishini taqiqladi. “People Not Politicians” guruhi referendum petitsiyasini boshqargan. U shtat sudi qarorini olqishladi va “Missuri Oliy sudi qaror qildi: Missuriylar siyosatchilarning soxta xaritasiga ovoz beradi”, deb yozdi.
Qarordan bir kun oldin yuzlab odamlar shtat Oliy sudi oldida “Bizni ovoz bersin!” deb hayqirib miting o‘tkazdi. Jefferson Siti rezidenti Grant Kristensen petitsiyaga imzo chekkanini aytdi. “Gerrimendering bu saylovchilarni bostirish bilan bir xil”, dedi u. “Okruglarni bir tomonga yoki boshqa tomonga yo‘naltirish uchun kesish adolatli emas”.

Верховный суд штата Миссури единогласно заблокировал карту избирательных округов, поддержанную президентом США Дональдом Трампом, перед промежуточными выборами в ноябре, восстановив прежние округа штата.
Решение, вынесенное в четверг, стало редким судебным упреком Трампу в национальной борьбе за перераспределение округов. Однако вряд ли оно станет окончательным в этом деле, поскольку республиканские чиновники уже пообещали подать апелляцию.
В центре дела — карта конгресса, подписанная в сентябре 2025 года и призванная помочь республиканцам получить дополнительное место в Палате представителей США в этом году.
Однако партийные усилия по перераспределению вызвали народный резонанс: почти 300 тысяч жителей Миссури подписали петицию с требованием вынести новую карту на голосование.
Госсекретарь Миссури Денни Хоскинс отклонил петицию как юридически недостаточную. Это привело к судебному разбирательству, которое Верховный суд Миссури разрешил в четверг.
Суд написал в своем решении: «Петиция о референдуме была законной, достаточной и своевременной, и секретарь ошибочно заключил иное». Он добавил, что Конституция Миссури делает такие петиции законными, и «никакие исключения не применяются». Суд состоит из семи судей, пятеро из которых назначены республиканцами.
Решение ставит Миссури в сложное положение. До промежуточных выборов осталось два месяца, и бюллетени скоро будут напечатаны. Остаются и нерешенные юридические вопросы о том, могут ли на всеобщих выборах использоваться другие округа, чем на праймериз.
Генеральный прокурор Миссури Кэтрин Ханауэй, республиканка, заявила, что немедленно подаст апелляцию в Верховный суд США. Она назвала решение «полномасштабным конституционным кризисом». «Никогда в американской истории суд не отменял карту конгресса после праймериз и до всеобщих выборов», — сказала она.
Трамп также осудил решение в социальных сетях, назвав его «ужасным, нелепым и неконституционным». «Верховный суд Миссури только что нелепо постановил изменить карты обратно на то, чем они были давным-давно. Это называется древняя история», — написал он.
В прошлом году Трамп спровоцировал общенациональную борьбу за перераспределение, когда обратился к законодателям Техаса с предложением перерисовать карты в пользу республиканцев. Обычно карты конгресса перерисовываются раз в десять лет с учетом результатов переписи населения.
Но Трамп призвал республиканские штаты выпустить новые карты в середине десятилетия как стратегию, помогающую правой партии сохранить контроль над Палатой. Около десяти штатов, включая Миссури, решили перераспределить округа. Большинство склонилось в пользу республиканцев. Калифорния, тем временем, перерисовала карту в пользу демократов.
До четвергового решения Верховный суд Миссури подтвердил законность специальных законодательных действий по изменению карты. В США нет федерального закона, запрещающего партийное перераспределение, известное как джерримендеринг. Но четверговое решение поддержало законность петиционной кампании за вынесение карты на голосование.
Верховный суд Миссури запретил использование карты 2025 года на ноябрьских промежуточных выборах или любых будущих выборах, пока избиратели Миссури сначала не одобрят ее. Группа «Люди, а не политики» возглавила петицию о референдуме. В заявлении в четверг она приветствовала решение суда, отменившее решение нижестоящей инстанции. «Верховный суд Миссури постановил: жители Миссури проголосуют за сфальсифицированную карту политиков», — написала группа в соцсетях.
За день до решения сотни людей собрались у здания суда с криками «Дайте нам голосовать!». Грант Кристенсен, житель Джефферсон-Сити и сторонник референдума, сказал, что подписал петицию. «Джерримендеринг — это то же самое, что подавление избирателей», — сказал Кристенсен. «Разрезание округов, чтобы направить их голосовать так или иначе, несправедливо».