Isroilning Zefat akademik kollejida bir falastinlik talaba, diniy ulamoning G‘azo aholisi uchun qilgan duosi aks etgan videoni joylagani uchun butunlay o‘qishdan haydalish va barcha akademik kreditlarini yo‘qotish xavfiga duch keldi.
Hayfadagi Technion-Isroil Texnologiya Institutida yana bir falastinlik talaba Qur'on oyatini joylagani uchun vaqtincha o‘qishdan chetlashtirildi.
Bu alohida holatlar, Adalah tashkilotining (Isroildagi arab ozchilik huquqlari bo‘yicha huquqiy markaz) shu hafta e'lon qilgan hisobotida hujjatlashtirilgan keng qamrovli institutsional ta'qiblarni aks ettiradi. Ta'qiblar 2023-yil oktabrida Isroilning G‘azodagi genotsid urushi boshlanganidan beri davom etmoqda.
Adalah tashkiloti taxminan 40 ta oliy o‘quv yurtida falastinlik talabalarga qarshi intizomiy ish yuritish bo‘yicha 130 dan ortiq murojaat oldi. Maqsad qilingan talabalarning to‘rtdan uch qismidan ko‘prog‘i ayollar edi.
Hisobot xulosasiga ko‘ra, Isroil akademik doiralari oliy ta'limda aparteidga teng keladigan ikki tarmoqli intizomiy tizimni o‘rnatgan. Falastinliklar standart protsessual kafolatlar va aybsizlik prezumpsiyasi to‘xtatilgan “ma'muriy yo‘nalish”dan o‘tadi.
Shu bilan birga, yahudiy isroilliklar qonun ustuvorligiga asoslangan “konstitutsiyaviy yo‘nalish” himoyasiga ega.
Hisobot falastinlik talabalarni kuzatishda ko‘plab tizimli protsessual kamchiliklarni aniqladi, xususan, arabcha matnlar, ibodatlar va madaniy ifodalarni tarjima qilish uchun Google Translate kabi avtomatlashtirilgan dasturlarga tayanish.
Adalah advokati va hisobot hammuallifi Adi Mansur bu ataylab qilingan hiyla emas, deb hisoblaydi. “Biz buni institutsional qobiliyatsizlik deb bilamiz, unga til va nutqning murakkabligini tushunishni istamaslik hamda sionistik isroillik yahudiy nuqtai nazaridan chetga chiqadigan narsalar bilan shug‘ullanishni istamaslik qo‘shilgan”, dedi u Al Jazeera telekanaliga.
Ammo talabalarga qarshi ish yuritish falastinliklarning o‘z nuqtai nazarini yoki himoyasini bildirishiga to‘sqinlik qiladigan tarzda tuzilgan. “Hatto mudofaa tilshunoslari chaqirilganda ham, ularning fikrlari muntazam rad etilgan yoki e'tiborsiz qoldirilgan”, dedi Mansur. “Talabalarning shaxsi shu qadar ochiq sud qilinardiki, hatto bitta qo‘mita talabaning G‘azodagi bolalar bilan identifikatsiyasini ‘haqoratomuz deb talqin qilish mumkin’ deb ta'kidlab, nima uchun ular isroillik bolalar bilan emas, balki shu bolalar bilan o‘zini tutashtirganini so‘roq qilgan”.
Tarixan Isroilning Talabalar huquqlari to‘g‘risidagi qonunining 17-moddasi talabalarga nisbatan intizomiy vakolatlarni faqat o‘qish bilan bog‘liq xatti-harakatlar bilan cheklagan. Ammo G‘azo urushi boshlanganidan keyin institutlar talabalar hayotiga oid yurisdiktsiyani kengaytirdi. Ular “nomaqbul xatti-harakat” va “jamoat tinchligiga zarar yetkazish” kabi umumiy qoidalarni qo‘lladilar, shuningdek, huquqiy mezonlarni “jamoatchilik sezgirligi” testlari bilan almashtirdilar.
“Bu ‘jamoatchilik sezgirligi’ va ‘oqilona shaxs’ qo‘mitalar va tribunallar tomonidan yahudiy isroillik jamoatchiligi va ko‘pchilikning kayfiyati deb talqin qilindi”, dedi Mansur Al Jazeeraga. “Hissiyotlarni huquqiy hokimiyatga aylantirib, nutqning qonuniyligi va ma'nosini aniqlashda qo‘llash orqali institutlar qanday nutq taqiqlanganligi haqida noaniqlik yaratdi”.
Mansurning so‘zlariga ko‘ra, bu yondashuv falastinlik talabalarning Isroil universitetlarida shartli inklyuziya holatiga olib keldi. “Falastinliklar faqat o‘z ifodalari ko‘pchilikning qulayligi va kengroq yahudiy-isroil nutqi bilan mos keladigan chegaralar ichida qolsa, talaba bo‘lib qoladilar”, dedi u.
Shu bilan birga, Adalah hisobotida Isroil akademik institutlari yahudiy-isroillik talabalarning G‘azodagi falastinlik xalqini yo‘q qilish va genotsid qilish haqidagi keng tarqalgan chaqiriqlarini e'tiborsiz qoldirgani hujjatlashtirilgan.
Chorshanba kuni Times Higher Education nashriga izoh berar ekan, Technion hisobotni “Isroil akademik doiralari va institutlarini obro'sizlantirishga qaratilgan kengroq urinishning bir qismi” deb atadi va ayblovlarni “asossiz” deb hisobladi.
Bunday og‘ir choralarni oqlash uchun Quddus Ibroniy universiteti kabi institutlar 1965-yilgi Yardor qaroriga murojaat qildilar. Bu “jangovar demokratiya” doktrinasi dastlab harbiy boshqaruv davrida ichki dushmanlarga qarshi qonun himoyasini to‘xtatish uchun ishlatilgan.
Mansur bu huquqiy manevrlar Isroil akademik doiralarida falastinliklarga qarshi qaratilgan kengroq, chuqur ildiz otgan tizimning bir qismi ekanligini tushuntirdi. “Biz buni kelajakdagi kengayish uchun sinov maydonchasi sifatida emas, balki mavjud tizimning bir ko‘rinishi sifatida ko‘ramiz. Bu tizim uzoq vaqtdan beri falastinlik fuqarolarni ‘begona’, beshinchi kolonna, ichki dushman sifatida ko‘rib kelgan, ayniqsa ular o‘zlarining falastinlik kimligini, milliy rivoyatini ifodalaganda yoki ko‘pchilik sionistik-yahudiy-isroil nuqtai nazaridan noqonuniy deb hisoblangan nutq bilan shug‘ullanganda”, dedi Mansur.
“Akademiya ko‘plab sohalarni qamrab olgan tizimning ko‘zga ko‘ringan, yaxshi dalillangan qismidir”, dedi u. “Bu tizim til, din, madaniyat va falastin bayrog‘i kabi siyosiy ramzlarni dushman belgilari sifatida belgilashda davom etmoqda”.
Mansur xalqaro inson huquqlari tashkilotlarini Isroil universitetlarini xalqaro huquqni buzganliklari uchun javobgarlikka tortishga chaqirdi. “Biz akademik erkinlik, xalqaro huquqga rioya qilish va so‘z erkinligi har qanday akademik hamkorlik yoki sheriklikning mutlaq sharti bo‘lishi kerak, deb hisoblaymiz”, dedi Mansur Al Jazeeraga. “Bizning hisobotimiz taxminan 40 ta institutda qo‘llaniladigan tizimli, institutsional repressiyani aniq ko‘rsatmoqda. Bu alohida hodisalar emas – bu siyosat, biz uni zudlik bilan to‘xtatishga chaqiramiz”.
Mansurning so‘zlariga ko‘ra, bu “institutsional repressiya” Isroildagi umumiy akademik makonni tubdan o‘zgartirdi. “Taxminan 100 talaba bilan olib borgan bevosita ishimizdan shuni aytishimiz mumkinki, ta'sir sezilarli bo‘ldi va bu qo‘rqituvchi samara yaratdi”, deya xulosa qildi u. “Gap faqat intizomiy ish yuritish bilan cheklanmadi: talabalar hibsga olindi, ba'zi hollarda og‘ir sharoitlarda qamoqda saqlandi. Universitetlar hatto o‘z talabalarini politsiyaga xabar qildi”.
Ushbu hisobot Isroil oliy ta'lim tizimidagi falastinliklarga nisbatan kamsitish amaliyotlarini fosh etishda muhim hujjat bo‘lib, xalqaro hamjamiyatning e'tiborini tortmoqda.

В израильском академическом колледже Цфат палестинская студентка столкнулась с угрозой пожизненного отчисления и аннулирования всех академических кредитов после публикации видео с молитвой религиозного проповедника за народ Газы.
Другая палестинская студентка в Технионе-Израильском технологическом институте в Хайфе была отстранена за публикацию коранического стиха.
Эти отдельные случаи отражают масштабную институциональную кампанию, задокументированную в докладе, опубликованном на этой неделе организацией Adalah (Юридический центр по защите прав арабского меньшинства в Израиле), после начала геноцидной войны Израиля против Газы в октябре 2023 года.
Adalah получила более 130 обращений от палестинских студентов, столкнувшихся с дисциплинарными разбирательствами примерно в 40 учебных заведениях. Более трех четвертей подвергшихся преследованию студентов были женщинами.
В докладе делается вывод, что израильские академические круги создали двухуровневую дисциплинарную систему, равнозначную апартеиду в сфере высшего образования. Палестинцы проходят через «административный трек», характеризующийся приостановкой стандартных процессуальных гарантий и презумпции невиновности.
В то же время еврейские израильтяне имеют защиту «конституционного трека», основанную на верховенстве закона.
Доклад выявил множество системных процессуальных нарушений при мониторинге палестинских студентов, в частности reliance на автоматизированное программное обеспечение, такое как Google Translate, для интерпретации арабских текстов, молитв и культурных выражений.
Ади Мансур, адвокат, аффилированный с Adalah, научный сотрудник Европейского университетского института и соавтор доклада, заявил, что это не следует рассматривать как продуманную тактику. «Мы рассматриваем это как институциональную некомпетентность, усугубленную нежеланием понимать сложность языка и дискурса, а также взаимодействовать с чем-либо, что отклоняется от точки зрения сионистского израильско-еврейского большинства», — сказал он Al Jazeera.
Однако разбирательства против студентов были структурированы таким образом, чтобы не дать палестинцам возможности поделиться своей точкой зрения или защитой. «Даже когда привлекались защитные лингвисты, их мнения систематически отклонялись или игнорировались», — сказал Мансур. «Личность студентов ставилась под суд настолько явно, что один комитет даже отметил, что идентификация студента с детьми Газы может быть «истолкована как оскорбительная», и допрашивал студента, почему он не идентифицирует себя с израильскими детьми».
Исторически статья 17 израильского Закона о правах студентов ограничивала дисциплинарные полномочия в отношении студентов поведением, связанным с учебой. Но после начала войны в Газе учебные заведения расширили свою юрисдикцию на жизнь студентов. Они использовали положения «общего характера», такие как «неподобающее поведение» и «нанесение вреда общественному спокойствию», а также заменяли правовые пороги тестами, оценивающими «общественную чувствительность».
«Эти «общественные чувствительности» и этот «разумный человек» фактически интерпретировались комитетами и трибуналами как еврейская израильская общественность и настроения большинства», — сказал Мансур Al Jazeera. «Превращая эмоции в юридическую власть, используемую для определения законности речи и ее значения, институты создали неопределенность относительно того, какая речь запрещена».
По словам Мансура, такой подход привел к состоянию условной инклюзии для палестинских студентов в израильских университетах. «Палестинцы остаются студентами только до тех пор, пока их самовыражение остается в границах, установленных комфортом большинства и соответствием более широкому еврейско-израильскому дискурсу», — сказал он.
Между тем, в докладе Adalah задокументировано, что израильские академические институты игнорировали широко распространенные призывы еврейско-израильских студентов к уничтожению и геноциду палестинского народа в Газе.
Комментируя в среду Times Higher Education, Технион заявил, что доклад является «частью более широкой попытки дискредитировать израильские академические круги и институты», и назвал обвинения «необоснованными».
Чтобы оправдать эти суровые меры, такие институты, как Еврейский университет Иерусалима, ссылались на решение Ярдор 1965 года, доктрину «воинствующей демократии», первоначально использовавшуюся в периоды военного правления для приостановления действия законов против предполагаемых внутренних врагов.
Мансур объяснил, что эти юридические маневры являются частью более широкой, глубоко укоренившейся системы, направленной против палестинцев в израильских академических кругах. «Мы рассматриваем это не как испытательный полигон для будущего расширения, а как одно из проявлений существующей системы, которая долгое время относилась к палестинским гражданам как к «другим», пятой колонне, внутреннему врагу, особенно когда они выражают свою палестинскую идентичность, национальный нарратив или участвуют в дискурсе, считающемся нелегитимным с точки зрения сионистско-еврейско-израильского большинства», — сказал Мансур.
«Академия — это одна видимая, хорошо доказанная часть системы, которая уже охватывает несколько секторов параллельно», — сказал он. «Системы, которая постоянно определяет аспекты языка, религии, культуры и политические символы, такие как палестинский флаг, как маркеры врага».
Мансур призвал международные правозащитные органы привлечь израильские университеты к ответственности за нарушения международного права. «Мы считаем, что академическая свобода, соблюдение международного права и свобода выражения мнений должны быть абсолютным предварительным условием для любого академического партнерства или сотрудничества», — сказал Мансур Al Jazeera. «Наш доклад четко указывает на структурные, институционализированные репрессии, применяемые в масштабе примерно 40 институтов. Это не изолированные инциденты — это политика, которую мы призываем эти институты немедленно прекратить».
Эти «институционализированные репрессии» фундаментально изменили общее академическое пространство в Израиле, сказал Мансур. «Из нашей непосредственной работы примерно со 100 студентами мы можем сказать, что воздействие было значительным, и оно создало охлаждающий эффект», — заключил он. «Ставки не ограничивались дисциплинарными разбирательствами: студентов арестовывали, а в некоторых случаях содержали под стражей в суровых условиях. Университеты даже доносили на своих собственных студентов в полицию».
Этот доклад является важным документом, разоблачающим дискриминационную практику в отношении палестинцев в израильской системе высшего образования, и привлекает внимание международного сообщества.