Shimoliy Koreya rahbari Kim Jong Un o'z rahbarligini maqtagan bir haftalik partiya qurultoyidan so'ng yuqori martabali hukumat va harbiy rahbarlarga yangi snayper miltiqlarini sovg'a qildi.
Davlat ommaviy axborot vositalari uning o'smir qizining otish poligonida nishonga olish suratini e'tiborga olib, uning tobora ko'proq ko'rinishlari Kim uni kelajakdagi rahbar sifatida tayyorlayotgani haqidagi taxminlarni kuchaytirmoqda.
Kim juma kuni yuqori partiya va harbiy rahbarlarga miltiqlarni taqdim etdi va ularni 2021-yildagi so'nggi Koreya Mehnat partiyasi qurultoyidan beri besh yil davomida ularning sadoqati uchun o'zining "mutlaq ishonchi" va minnatdorchiligi belgisi deb atadi.
Hisobot shuningdek, Kimning kuchli opasi Kim Yo Jongning, yaqin yillarda AQSh va Janubiy Koreyaga qarshi dushmanona ritorika bilan uning qattiq nutqchisi sifatida xizmat qilgan, endi partiyaning markaziy qo'mitasining umumiy ishlar bo'yicha direktori lavozimiga ko'tarilganligini tasdiqladi.
Uning yangi unvoni partiyaning ichki operatsiyalari va ma'muriy ishlarini kengroq nazorat qilish rolini bildiradi.
Davlat ommaviy axborot vositalarining fotosuratlari Kim Yo Jong va boshqa yuqori martabali rahbarlarni Kim Jong Un taqdim etgan miltiqlar bilan otish poligonida nishonga olishni ko'rsatdi. Kimning yosh qizi, otasinikiga o'xshash jigarrang charm palto kiygan holda, qurol bilan shug'ullanayotgani ham ko'rildi.
2022-yil noyabrida uzoq masofali raketa sinovida birinchi marta omma oldida paydo bo'lganidan beri, Kim Ju Ae ismli va taxminan 13 yoshli qiz otasiga harbiy namoyishlar, zavod ochilishlari va sentyabr oyida Pekinda bo'lib o'tgan sammit kabi tobora ko'proq tadbirlarga hamrohlik qilmoqda.
Partiya qurultoyi, chorshanba kuni poytaxt Pxenyanda harbiy parad bilan yetti kundan so'ng yakunlandi, Shimoliy Koreyaning eng muhim siyosiy tadbiri bo'lib, 2016-yildan beri har besh yilda o'tkaziladi va Kimning rahbarligini 5000 ga yaqin delegat oldida ehtirom bilan namoyish etadi.
Ushbu yilgi yig'ilishlarda Kim o'zining yadro quroli arsenalini tezlashtirish rejalarini takrorladi, bu allaqachon Osiyodagi AQSh va uning ittifoqchilarini tahdid qiluvchi turli qurol tizimlari bilan jihozlangan, va raqib Janubiy Koreyaga nisbatan qattiq qarashini tasdiqladi.
O'tgan hafta, Kim Janubiy Koreya bilan muloqotni rad etdi, o'z kuchlari janubiy qo'shnini "butunlay yo'q qilishi" mumkinligini da'vo qilib, Vashingtonning Pxenyanga nisbatan "dushmanona" siyosatidan voz kechishi talab qilinadigan AQSh bilan kelajakdagi muzokaralar haqida signal berdi.

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын подарил новые снайперские винтовки высокопоставленным правительственным и военным чиновникам после недельного съезда правящей партии, восхваляющего его руководство.
Государственные СМИ выделили изображение его дочери-подростка, целящейся на стрельбище, поскольку её всё более заметные появления подогревают предположения, что Ким готовит её в качестве будущего лидера.
Ким вручил винтовки старшим партийным и военным чиновникам в пятницу, назвав их знаком своего «абсолютного доверия» и благодарности за их преданность за последние пять лет с момента последнего съезда Трудовой партии Кореи в 2021 году, согласно сообщению Центрального телеграфного агентства Кореи в субботу.
В отчёте также подтвердилось, что влиятельная сестра Кима, Ким Ё Чжон, которая в последние годы служила его ярым представителем с враждебной риторикой в адрес США и Южной Кореи, теперь занимает должность директора по общим делам центрального комитета партии после повышения.
Её новый титул указывает на более широкую роль в надзоре за внутренними операциями и административными делами партии.
С момента первого публичного появления на испытании ракеты большой дальности в ноябре 2022 года девочка, предположительно по имени Ким Чжу Э и около 13 лет, сопровождала отца на всё большем количестве мероприятий, включая военные демонстрации, открытия заводов и поездку в Пекин в сентябре, где Ким Чен Ын провёл свой первый за шесть лет саммит с китайским лидером Си Цзиньпином.
Партийный съезд, завершившийся в среду военным парадом в столице Пхеньяне после семи дней, является самым значительным политическим событием Северной Кореи, проводимым каждые пять лет с 2016 года, и тщательно поставленным спектаклем, прославляющим руководство Кима перед примерно 5000 делегатами.
На нынешних заседаниях Ким повторил свои планы по ускорению наращивания ядерного арсенала Северной Кореи, который уже оснащён различными системами вооружений, угрожающими США и их союзникам в Азии, и подтвердил свою жёсткую позицию в отношении соперничающей Южной Кореи.
Ранее на этой неделе Ким отверг диалог с Южной Кореей, заявив, что его силы могут «полностью уничтожить» южного соседа, одновременно сигнализируя, что будущее переговоров с США требует от Вашингтона отказа от «враждебной» политики в отношении Пхеньяна.