Isroil Mudofaa vaziri Eron ustiga "oldindan hujum" boshlaganini aytdi, mamlakat bo'ylab portlashlar eshitildi. Bu Eron yadro dasturi bo'yicha haftalik tahdid va muzokaralardan keyin sodir bo'ldi.
Tehron vaqti bilan 09:30 dan keyin, Eron OAV poytaxtda portlashlar haqida xabar berdi. BBC ko'rgan rasmlarda shaharning Jomhuri va Hasanobod maydonlari ustida tutun ko'rinadi. Isfahon, Qum, Karaj va Kermanshoh kabi boshqa shaharlarda ham portlashlar eshitilgan. Jabrlanganlar soni noma'lum.
Tramp operatsiyani "keng ko'lamli va davom etayotgan" deb ta'rifladi va Eron xalqiga boshpana izlashni maslahat berdi. Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu ham Eron xalqini "zulm zanjiridan qutulishga" chaqirdi.
Isroil mudofaa vaziri mamlakat bo'ylab "maxsus va doimiy favqulodda holat" e'lon qildi. Isroil harbiylari Erondan uchirilgan raketalarni aniqlaganini aytdi. Xayfa shahrida portlashlar eshitildi.
Bahraynda joylashgan AQSh Harbiy-dengiz kuchlarining 5-floti xizmat markaziga raketalar hujumi qilingan. Isroil fuqarolariga muhim bo'lmagan yig'ilishlar va ishga borishdan saqlanish maslahat berildi.

США и Израиль начали атаку на Иран. Президент США Дональд Трамп описал продолжающиеся "крупные боевые операции" и призвал иранские правительственные силы сложить оружие.
Министр обороны Израиля заявил о "превентивной атаке" против Ирана, по всей стране слышны взрывы. Это произошло после недель угроз и переговоров по иранской ядерной программе.
Около 09:30 по тегеранскому времени иранские СМИ сообщили о взрывах в столице. На снимках, увиденных BBC, виден дым над площадями Джомхури и Хасан-Абад. Взрывы также слышны в Исфахане, Куме, Карадже и Керманшахе. Количество жертв неизвестно.
Трамп назвал операцию "масштабной и продолжающейся" и посоветовал иранцам укрыться. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху также призвал иранский народ "сбросить ярмо тирании".
Министр обороны Израиля объявил "особое и постоянное чрезвычайное положение" по всей стране. Израильские военные заявили, что обнаружили ракеты, запущенные Ираном. В Хайфе слышны взрывы.
На Бахрейн, где расположен центр обслуживания 5-го флота ВМС США, совершена ракетная атака. Израильтянам рекомендовано избегать собраний и поездок на работу без необходимости.