Eronning so'nggi shohi Rezo Pahlaviyning o'g'li Rezo Pahlaviy mamlakat xalqi va qurolli kuchlariga murojaat qilib, Islom Respublikasi hozirgi rejimiga qarshi kurashda "hal qiluvchi jang"ga tayyorlanish va faol harakatlarni chaqirdi.
Pahlaviy – 1979-yilgi islom inqilobigacha Eronda hukmronlik qilgan shohlar sulolasining avlodi, chet elda yashaydi. So'nggi oylarda u hukumatga qarshi norozilik namoyishlarini qo'llab-quvvatlab, xalqaro hamjamiyatni Tehron ustidan bosimni kuchaytirishga chaqirmoqda.
Uning yangi murojaatida "taqdirli lahzalari" yaqinlashganini ta'kidlab, AQSh prezidenti tomonidan Eron xalqiga va'da qilingan yordam allaqachon kelganini aytdi. U bu yordamning gumanitar xarakterda ekanligini, ammo yakuniy g'alabani Eron xalqining o'zi amalga oshirishini qo'shdi.
Pahlaviy, shuningdek, mamlakat qurolli kuchlariga "xalqqa qo'shilish" va hozirgi rejim emas, balki xalqni himoya qilish borasidagi burchini bajarishga chaqirdi. U harbiylar va tartibot kuchlarini Eronning kelajagi uchun Islom Respublikasi rahbariyatini qo'llab-quvvatlashdan voz kechishga undadi.
Uning murojaati harbiy-siyosiy vaziyatning murakkablashuvi fonida eshitildi. 28-fevralda Isroil qurolli kuchlari Erondagi harbiy ob'ektlarni hujumga uchratdi, bu mamlakat mudofaa vaziri tomonidan tasdiqlandi. AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga qarshi keng ko'lamli harbiy operatsiyani rasman e'lon qildi.

Сын последнего шаха Ирана Реза Пехлеви обратился к народу и вооруженным силам страны, призвав к активным действиям и подготовке к "решающей битве" в борьбе с режимом Исламской Республики.
Пехлеви – потомок шахской династии, правившей в Иране до исламской революции 1979 года, проживает за границей. В последние месяцы он активно поддерживает протесты против правительства и призывает международное сообщество усилить давление на Тегеран.
В своем новом обращении он подчеркнул, что "судьбоносные моменты" близки, и отметил, что помощь, обещанная президентом США народу Ирана, уже прибывает. Он добавил, что эта помощь носит гуманитарный характер, но окончательная победа будет достигнута самим иранским народом.
Пехлеви также обратился к вооруженным силам страны, призвав их "присоединиться к народу" и выполнить долг по защите народа, а не действующего режима. Он призвал военнослужащих и силы правопорядка отказаться от поддержки руководства Исламской Республики ради будущего Ирана.
Его обращение прозвучало на фоне осложнения военно-политической ситуации. 28 февраля израильские вооруженные силы атаковали военные объекты в Иране, что подтвердил министр обороны страны. Президент США Дональд Трамп официально объявил о начале широкомасштабной военной операции против Ирана.