Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar mintaqaning yirik shaharlarida sodir bo'lgan bir qator portlashlardan so'ng o'z havo makonlarini qisman yopdi. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, keng ko'lamli hujumning nishoni AQSh harbiy mavjudligi bilan bog'liq ob'ektlar bo'lgan.
OAV ma'lumotlariga ko'ra, portlashlar BAA poytaxti Abu-Dabi, shuningdek, Bahrayn va Qatarda sodir bo'lgan.
Ilgari AQSh prezidenti Donald Trump Eron ustiga Isroil bilan hamkorlikda olib borilayotgan keng ko'lamli harbiy operatsiyaning boshlanishini rasman tasdiqladi. Uning so'zlariga ko'ra, zarbalarning maqsadi "bevosita tahdid"ni bartaraf etish va Tehronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olishdir.
Shoshilinch murojaatida Trump eronlik kuch tuzilmalaridan darhol qurolni qo'yishni talab qildi va "muqarrar o'lim" bilan tahdid qildi, eron xalqi uchun "rejimni ag'darishning yagona imkoniyati" kelganini ta'kidladi.
Havo va dengizdan keng ko'lamli zarbalar Tehron va boshqa mintaqalardagi asosiy ob'ektlarga, jumladan, Mudofaa vazirligi, Razvedka vazirligi, Ali Xomeneyning qarorgohi va Atom energiyasi tashkiloti binolariga tegdi. Operatsiya Eronning raketa sanoati va harbiy-dengiz kuchlarini yo'q qilishga qaratilgan. Isroil manbalari ma'lumotlariga ko'ra, u to'rt kun davom etadi.
AQSh "Tomagavk" raketalarining Iroq hududi orqali o'tishi haqidagi xabarlar fonida Eron va Isroilning havo makoni butunlay yopildi. Shuningdek, Isroil ustida havo hujumi signali qayd etildi: dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, Eron raketalar uchirdi.
Eron va Isroilning vaqtincha havo makonini yopishi tufayli O'zbekistondan va mamlakatga bir necha xalqaro reyslar parvozni davom ettira olmadi va jo'nab ketish aeroportlariga qaytdi.

Объединенные Арабские Эмираты и Катар частично закрыли свое воздушное пространство после серии взрывов, прогремевших в крупнейших городах региона. По предварительным данным, целями массированной атаки стали объекты, связанные с военным присутствием США.
По данным СМИ, взрывы прогремели в столице ОАЭ Абу-Даби, а также в Бахрейне и Катаре.
Ранее президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем. По его словам, цель ударов — устранение "непосредственной угрозы" и предотвращение появления у Тегерана ядерного оружия.
В экстренном обращении Трамп потребовал от иранских силовых структур немедленно сложить оружие и пригрозил «неизбежной смертью», подчеркнув, что для иранского народа наступает "единственный шанс свергнуть режим".
Под массированные удары с воздуха и моря попали ключевые объекты в Тегеране и других регионах, включая здания Министерства обороны, Министерства разведки, резиденцию Али Хаменеи и Организацию по атомной энергии. Операция направлена на уничтожение ракетной промышленности и военно-морских сил Ирана. По данным израильских источников, она продлится четыре дня.
На фоне сообщений о пролете американских ракет "Томагавк" через территорию Ирака воздушное пространство Ирана и Израиля было полностью закрыто. Также зафиксирована воздушная тревога над Израилем: по предварительным данным, Иран запустил ракеты.
Из‑за временного закрытия воздушного пространства Ирана и Израиля несколько международных рейсов из Узбекистана и в страну не смогли продолжить полет и вернулись в аэропорты отправления.