Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi chegaradagi to‘qnashuvlar uchinchi kunga o‘tdi. Bu oy davomida ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi eng jiddiy mojaro bo‘lib, Pokiston buni "ochiq urush" deb atadi.
Pokistonning tashqi ommaviy axborot vositalari bo‘yicha bosh vazir vakili Mosharraf Zaydi: "Hech qanday muzokara bo‘lmaydi. Afg‘onistondan kelayotgan terrorizm to‘xtashi kerak", dedi. U Pokistonning fuqarolari va hududini himoya qilish majburiyatini ta'kidladi.
Afg‘onistonning Tolibon hukmronlari mojaroni hal qilish uchun muzokaralarga ochiq ekanliklarini bildirdi. Biroq, Pokiston Afg‘onistonni "terrorizmni boshpana qilishda" ayblashni davom ettirdi, bu ayblovni Kobul rad etadi.
Chegarada o‘zaro hujumlar davom etmoqda. Afg‘oniston ommaviy axborot vositalari Tolibon kuchlarining Pokistonning Miranshoh va Spinvam chegaradosh hududlaridagi harbiy lagerlariga dron hujumlarini amalga oshirganini xabar qildi.
Pokistonning "Dawn" gazetasi Bannu shahridagi masjidda dron hujumi sodir bo‘lib, kamida besh kishi yaralanganini xabar qildi. Pokiston televideniyesi esa Pokiston kuchlarining Afg‘oniston Tolibonining bir qancha pozitsiyalariga hujum qilganini bildirdi.
O‘tgan hafta oxirida Pokistonning Afg‘oniston hududiga havo hujumlari boshlanganidan keyin mojaro kuchaydi. Pokiston juma kuni ertalab Kobul, Qandahor va Poktiya shaharlariga havo hujumlarini amalga oshirdi. Bu 2021-yilda hokimiyatga qaytganidan keyin Pokistonning Tolibon hukumatining janubiy qudrat bazasiga birinchi havo hujumi edi.
Har ikki tomon og‘ir yo‘qotishlar haqida xabar berdi, ammo raqamlar bir-biriga mos kelmaydi. Pokiston 12 askari va 274 Tolibon jangchisi o‘ldirilganini, Tolibon esa 13 jangchisi va 55 Pokiston askari halok bo‘lganini da'vo qildi. Al Jazeera bu da'volarni mustaqil ravishda tasdiqlay olmadi.
Yevropa Ittifoqi, Rossiya, BMT Bosh kotibi va boshqalar mojaroning pasayishini va vositachilikni talab qilmoqda. AQSh Pokistonning "o‘zini Tolibon hujumlaridan himoya qilish huquqini" qo‘llab-quvvatlayotganini aytdi.
Pokiston so‘nggi yillarda mamlakat ichidagi zo‘ravonlikning keskin oshishini boshdan kechirmoqda. Pokiston hokimiyati ko‘plab hujumlar uchun Pokiston Toliboni (TTP)ni ayblaydi va Afg‘onistonni guruhni boshpana qilishda ayblaydi. Kobul bu ayblovlarni rad etadi.

Столкновения на границе между Пакистаном и Афганистаном продолжаются третий день, что стало самым серьёзным обострением за последние месяцы. Пакистан охарактеризовал ситуацию как "открытую войну".
Представитель премьер-министра Пакистана по иностранным СМИ Мошарраф Заиди заявил: "Переговоров не будет. Никакого диалога. Терроризм из Афганистана должен прекратиться". Он подчеркнул ответственность Пакистана по защите своих граждан и территории.
Правящие в Афганистане талибы выразили готовность к переговорам для урегулирования конфликта. Однако Пакистан продолжает обвинять Афганистан в "предоставлении убежища терроризму", что Кабул отрицает.
На границе продолжаются взаимные атаки. Афганские СМИ сообщили о дрон-атаках талибов на пакистанские военные лагеря в приграничных районах Мираншах и Спинвам.
Газета Dawn сообщила о дрон-атаке на мечеть в городе Банну, в результате которой пострадали не менее пяти человек. Пакистанское телевидение сообщило о контратаках пакистанских сил по позициям афганских талибов.
Эскалация началась после пакистанских авиаударов по территории Афганистана на прошлой неделе. В ответ Пакистан нанес авиаудары по Кабулу, Кандагару и Пактии в пятницу утром. Это первые удары Пакистана по южным опорным базам талибов с их возвращения к власти в 2021 году.
Обе стороны сообщают о значительных потерях, но данные расходятся. Пакистан заявил о 12 погибших солдатах и 274 талибах, талибы - о 13 бойцах и 55 пакистанских военных. Al Jazeera не смогла независимо проверить эти заявления.
ЕС, Россия, Генсек ООН и другие призывают к деэскалации и посредничеству. США, считающие Пакистан ключевым союзником вне НАТО, заявили о поддержке права Пакистана на "самооборону от атак талибов".
Пакистан в последние годы столкнулся с резким ростом насилия внутри страны. Пакистанские власти обвиняют в этом пакистанских талибов (ТТП) и утверждают, что Афганистан предоставляет им убежище. Кабул отвергает эти обвинения.