Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi chegaradagi to‘qnashuvlar uchinchi kunga o‘tdi. Bu oy davomida ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi eng jiddiy mojaro bo‘lib, Pokiston buni "ochiq urush" deb atadi.
Pokistonning tashqi ommaviy axborot vositalari bo‘yicha bosh vazir vakili Mosharraf Zaydi: "Hech qanday muzokara bo‘lmaydi. Afg‘onistondan kelayotgan terrorizm to‘xtashi kerak", dedi. U Pokistonning fuqarolari va hududini himoya qilish majburiyatini ta'kidladi.
Afg‘onistonning Tolibon hukmronlari mojaroni hal qilish uchun muzokaralarga ochiq ekanliklarini bildirdi. Biroq, Pokiston Afg‘onistonni "terrorizmni boshpana qilishda" ayblashni davom ettirdi, bu ayblovni Kobul rad etadi.
Chegarada o‘zaro hujumlar davom etmoqda. Afg‘oniston ommaviy axborot vositalari Tolibon kuchlarining Pokistonning Miranshoh va Spinvam chegaradosh hududlaridagi harbiy lagerlariga dron hujumlarini amalga oshirganini xabar qildi.
Pokistonning "Dawn" gazetasi Bannu shahridagi masjidda dron hujumi sodir bo‘lib, kamida besh kishi yaralanganini xabar qildi. Pokiston televideniyesi esa Pokiston kuchlarining Afg‘oniston Tolibonining bir qancha pozitsiyalariga hujum qilganini bildirdi.
O‘tgan hafta oxirida Pokistonning Afg‘oniston hududiga havo hujumlari boshlanganidan keyin mojaro kuchaydi. Pokiston juma kuni ertalab Kobul, Qandahor va Poktiya shaharlariga havo hujumlarini amalga oshirdi. Bu 2021-yilda hokimiyatga qaytganidan keyin Pokistonning Tolibon hukumatining janubiy qudrat bazasiga birinchi havo hujumi edi.
Har ikki tomon og‘ir yo‘qotishlar haqida xabar berdi, ammo raqamlar bir-biriga mos kelmaydi. Pokiston 12 askari va 274 Tolibon jangchisi o‘ldirilganini, Tolibon esa 13 jangchisi va 55 Pokiston askari halok bo‘lganini da'vo qildi. Al Jazeera bu da'volarni mustaqil ravishda tasdiqlay olmadi.
Yevropa Ittifoqi, Rossiya, BMT Bosh kotibi va boshqalar mojaroning pasayishini va vositachilikni talab qilmoqda. AQSh Pokistonning "o‘zini Tolibon hujumlaridan himoya qilish huquqini" qo‘llab-quvvatlayotganini aytdi.
Pokiston so‘nggi yillarda mamlakat ichidagi zo‘ravonlikning keskin oshishini boshdan kechirmoqda. Pokiston hokimiyati ko‘plab hujumlar uchun Pokiston Toliboni (TTP)ni ayblaydi va Afg‘onistonni guruhni boshpana qilishda ayblaydi. Kobul bu ayblovlarni rad etadi.

Cross-border fighting between Pakistan and Afghanistan entered its third day, marking the most serious flare-up in months. Pakistan has described the situation as "open war".
Pakistan's prime minister's spokesperson for foreign media, Mosharraf Zaidi, stated: "There won't be any talks. There's no dialogue. Terrorism from Afghanistan has to end." He emphasized Pakistan's responsibility to protect its citizens and territory.
Afghanistan's Taliban rulers have expressed openness to negotiations to resolve the conflict. However, Pakistan continues to demand that Afghanistan stop "harboring terrorism", an allegation Kabul denies.
Tit-for-tat attacks persist along the border. Afghan media reported Taliban drone attacks on Pakistani military camps in the Miranshah and Spinwam border areas.
Pakistan's Dawn newspaper reported a drone attack on a mosque in Bannu city, injuring at least five people. Pakistan TV said Pakistani forces launched counterattacks targeting Afghan Taliban positions.
The escalation began after Pakistani airstrikes on Afghan territory last weekend. Pakistan carried out airstrikes on Kabul, Kandahar, and Paktia early Friday. These were Pakistan's first airstrikes on Taliban southern strongholds since their return to power in 2021.
Both sides reported heavy casualties with conflicting figures. Pakistan said 12 soldiers and 274 Taliban fighters were killed, while the Taliban claimed 13 fighters and 55 Pakistani soldiers died. Al Jazeera could not independently verify these claims.
The EU, Russia, UN Secretary-General, and others have called for de-escalation and mediation. The United States, which considers Pakistan a major non-NATO ally, said it supports Pakistan's right to "defend itself against Taliban attacks".
Pakistan has experienced a sharp increase in domestic violence in recent years. Pakistani authorities blame the Pakistani Taliban (TTP) for many attacks and accuse Afghanistan of sheltering the group. Kabul rejects these allegations.