Eron hukumati AQSh va Isroilning qo'shma hujumiga javoban Fors ko'rfazi davlatlaridagi AQSh harbiy ob'ektlariga raketalar otganini tasdiqladi. Hujumlar Bahrayn, Quvayt, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklarini (BAA) qamrab oldi.
Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) O'rta Sharqdagi barcha Isroil va AQSh harbiy nishonlariga "Eron raketalarining kuchli zarbalari" yetkazilganini da'vo qildi. "Ushbu operatsiya dushman halol mag'lubiyatga uchgunicha davom etadi", - deyilgan bayonotda.
BAA poytaxti Abu-Dabida kamida bir kishi halok bo'ldi, Bahraynda esa AQSh harbiy-dengiz flotining 5-eskadroni shtab-kvartirasiga hujum qilindi. Quvaytda portlashlar eshitildi, Qatar mudofaa vazirligi esa bir nechta hujumlarni "bartaraf etganini" ma'lum qildi.
Qatar, Quvayt va BAA havo makonini yopdi. Fors ko'rfazi hamkorlik kengashi (GCC) a'zolari orasida faqat Umonga hujum qilinmagan.

Иранские силы нанесли ракетные удары по объектам США в странах Персидского залива в ответ на масштабную совместную атаку со стороны США и Израиля. Целями стали Бахрейн, Кувейт, Катар и Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ), где размещены американские военные базы.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил, что "мощными ударами иранских ракет" поражены все израильские и американские военные цели на Ближнем Востоке. Операция будет продолжаться "до решительного поражения врага".
В столице ОАЭ Абу-Даби погиб по меньшей мере один человек после перехвата нескольких ракет. В Бахрейне атаке подверглась штаб-квартира 5-го флота ВМС США. Власти Кувейта сообщили о взрывах, Катар заявил о предотвращении нескольких атак.
Катар, Кувейт и ОАЭ закрыли воздушное пространство. Из стран Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) удары не затронули только Оман.