Eron poytaxti markazida Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomenei o'ldirilganidan keyin minglab motamchilar yig'ildi. Bu voqea AQSh va Isroilning keng ko'lamli hujumining birinchi zarbasi sifatida sodir bo'ldi.
Yakshanba kuni Enghelab (Inqilob) maydonida to'plangan motamchilar, asosan qora kiyimda va ba'zilari yig'lab, Eron bayroqlarini chayqab, Xomenei suratlarini ushlab turishdi, AQSh-Isroil hujumi ikkinchi kuniga o'tdi.
Xomenei, 1989-yildan beri Eronning oliy rahbari, ikki davlat Eron hukumatini ag'darishga intilayotganda o'ldirildi.
Eron davlat televideniyasi Xomeneining o'limini yakshanba ertalab tasdiqladi, bu AQSh Prezidenti Donald Trampning 86 yoshli ruhoniyning o'ldirilganini e'lon qilganidan so'ng bir necha soat o'tgach sodir bo'ldi. Tramp uni "tarixdagi eng yovuz odamlardan biri" deb ta'riflagan edi.
Islom Inqilobiy gvardiyasi (IRGC) bayonotida Xomeneining "qotillari" uchun "qattiq, qat'iy" jazo va'da qildi.
IRGC shuningdek, Isroil va AQSh bazalariga qarshi "tarixdagi eng shafqatsiz" operatsiyani boshlashini qo'shdi, ular Fors ko'rfazi mamlakatlarida joylashgan bo'lib, allaqachon benazir qator halokatli Eron zarbalari narxini hisoblayapti.
Tramp har qanday qasos olish Eronning "hech qachon ko'rilmagan" kuch bilan urilishiga olib kelishini tahdid qildi.
Shu bilan birga, yakshanba kuni Do'ha, Dubay va Manamada yana portlashlar eshitildi va markaziy Isroilda ogohlantirish sirenlari jaranglagan, Isroil harbiylari Eron raketalariga javob berayotganini aytdi.

Thousands of mourners have gathered in central Iran's capital following the killing of Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei in the opening strike of a massive attack by the United States and Israel.
The mourners, who assembled on Sunday in Enghelab (Revolution) Square, dressed mostly in black and some crying, waved Iranian flags and held photos of Khamenei as the US-Israeli assault entered its second day.
Khamenei, Iran's supreme leader since 1989, was killed as the two powers sought to overthrow the Iranian government.
Iranian state television confirmed Khamenei's death early on Sunday, hours after US President Donald Trump announced the killing of the 86-year-old cleric he described as "one of the most evil people in history".
The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) pledged "severe, decisive" punishment for Khamenei's "murderers" in a statement.
The IRGC added that it would launch the "most ferocious" operation in history against Israel and US bases, which are located in Gulf countries already counting the cost of an unprecedented series of deadly Iranian strikes.
Trump threatened that any retaliation would lead to Iran being hit with a force that has "never been seen before".
Meanwhile, more explosions were heard in Doha, Dubai, and Manama on Sunday, and warning sirens sounded in central Israel, with the Israeli military saying it was responding to Iranian missile fire.