Eron poytaxti markazida Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomenei o'ldirilganidan keyin minglab motamchilar yig'ildi. Bu voqea AQSh va Isroilning keng ko'lamli hujumining birinchi zarbasi sifatida sodir bo'ldi.
Yakshanba kuni Enghelab (Inqilob) maydonida to'plangan motamchilar, asosan qora kiyimda va ba'zilari yig'lab, Eron bayroqlarini chayqab, Xomenei suratlarini ushlab turishdi, AQSh-Isroil hujumi ikkinchi kuniga o'tdi.
Xomenei, 1989-yildan beri Eronning oliy rahbari, ikki davlat Eron hukumatini ag'darishga intilayotganda o'ldirildi.
Eron davlat televideniyasi Xomeneining o'limini yakshanba ertalab tasdiqladi, bu AQSh Prezidenti Donald Trampning 86 yoshli ruhoniyning o'ldirilganini e'lon qilganidan so'ng bir necha soat o'tgach sodir bo'ldi. Tramp uni "tarixdagi eng yovuz odamlardan biri" deb ta'riflagan edi.
Islom Inqilobiy gvardiyasi (IRGC) bayonotida Xomeneining "qotillari" uchun "qattiq, qat'iy" jazo va'da qildi.
IRGC shuningdek, Isroil va AQSh bazalariga qarshi "tarixdagi eng shafqatsiz" operatsiyani boshlashini qo'shdi, ular Fors ko'rfazi mamlakatlarida joylashgan bo'lib, allaqachon benazir qator halokatli Eron zarbalari narxini hisoblayapti.
Tramp har qanday qasos olish Eronning "hech qachon ko'rilmagan" kuch bilan urilishiga olib kelishini tahdid qildi.
Shu bilan birga, yakshanba kuni Do'ha, Dubay va Manamada yana portlashlar eshitildi va markaziy Isroilda ogohlantirish sirenlari jaranglagan, Isroil harbiylari Eron raketalariga javob berayotganini aytdi.

Тысячи скорбящих собрались в центре столицы Ирана после убийства Верховного лидера аятоллы Али Хаменеи в первом ударе масштабной атаки США и Израиля.
Скорбящие, собравшиеся в воскресенье на площади Энгелаб (Революции), одетые в основном в черное и некоторые плачущие, размахивали иранскими флагами и держали фотографии Хаменеи, в то время как американо-израильская атака продолжалась второй день.
Хаменеи, верховный лидер Ирана с 1989 года, был убит, когда две державы стремились свергнуть иранское правительство.
Иранское государственное телевидение подтвердило смерть Хаменеи рано утром в воскресенье, через несколько часов после того, как президент США Дональд Трамп объявил об убийстве 86-летнего священнослужителя, которого он описал как «одного из самых злых людей в истории».
Корпус стражей исламской революции (КСИР) пообещал «суровое, решительное» наказание для «убийц» Хаменеи в заявлении.
КСИР добавил, что запустит «самую свирепую» операцию в истории против Израиля и баз США, которые расположены в странах Персидского залива, уже подсчитывающих стоимость беспрецедентной серии смертоносных иранских ударов.
Трамп пригрозил, что любое возмездие приведет к удару по Ирану силой, «которую никогда раньше не видели».
Между тем, в воскресенье в Дохе, Дубае и Манаме были слышны новые взрывы, а в центральном Израиле звучали сирены предупреждения, при этом израильские военные заявили, что отвечают на иранский ракетный огонь.