BMT Taraqqiyot dasturi O‘zbekistonda Orolbo‘yi hududida suv resurslarini boshqarishni mustahkamlash va iqlim o‘zgarishiga barqarorlikni oshirishga qaratilgan yangi loyihani ishga tushirdi. Tashabbusga Yaponiya hukumati tomonidan 4,6 mln dollar mablag‘ ajratildi.
27-fevral kuni o‘tkazilgan hujjatlarni imzolash marosimida suv xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Zokir Ishpulatov, Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchisi Kenji Hirata va BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii ishtirok etdi.
Loyiha 2026-2028-yillarda amalga oshiriladi va Orolbo‘yi aholisi salohiyatini integratsiyalashgan suv boshqaruvi orqali mustahkamlashni ko‘zlaydi. Asosiy yo‘nalishlar: milliy va mahalliy suv boshqaruvi institutlarini mustahkamlash, suv boshqaruvi tizimlarini raqamlashtirish, fermerlar uchun suv infratuzilmasini oshirish, mintaqaviy bilim almashinuvi.
Akiko Fujiining so‘zlariga ko‘ra, loyiha orqali mas’uliyatli suvdan foydalanish madaniyati shakllantirilmoqda. Gender tengligi asosiy tamoyil sifatida integratsiya qilingan.
Elchi Kenji Hirata loyihaning suv xavfsizligi va barqaror boshqarishga hissa qo‘shishiga umid bildirdi.
Loyiha sug‘orish infratuzilmasini tiklash, aniq sug‘orish texnologiyalari va innovatsion yechimlar orqali 1000 dan ortiq fermer uchun suvdan foydalanish samaradorligini oshirishi kutilmoqda.
2023-2025-yillarda BMTTD va Yaponiya hamkorligida Orolbo‘yida iqlimga barqaror qishloq xo‘jaligi loyihasi amalga oshirilib, 376 mingdan ortiq aholi farovonligi yaxshilandi.

Программа развития ООН запустила в Узбекистане новый проект, направленный на укрепление управления водными ресурсами и повышение устойчивости к изменению климата в Приаралье. Инициатива финансируется правительством Японии в размере 4,6 млн долларов.
В церемонии подписания документов 27 февраля приняли участие первый заместитель министра водного хозяйства Зокир Ишпулатов, посол Японии в Узбекистане Кэндзи Хирата и постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии.
Проект будет реализован в 2026-2028 годах и направлен на укрепление потенциала населения Приаралья через интегрированное и климатически устойчивое управление водными ресурсами. Основные направления: укрепление национальных и местных институтов управления водными ресурсами, цифровизация систем управления водными ресурсами, улучшение водной инфраструктуры для фермеров, развитие регионального обмена знаниями.
По словам Акико Фудзии, проект способствует формированию культуры ответственного использования водных ресурсов. Гендерное равенство интегрировано как ключевой принцип.
Посол Кэндзи Хирата выразил надежду, что проект внесет вклад в обеспечение водной безопасности и устойчивое управление водными ресурсами в Узбекистане.
Ожидается, что проект повысит эффективность использования воды и сельскохозяйственную продуктивность для более чем 1000 фермеров через восстановление ирригационной инфраструктуры, внедрение точных технологий орошения и инновационных решений.
В 2023-2025 годах ПРООН и правительство Японии реализовали в Приаралье проект по поддержке самодостаточности через климатически устойчивое сельское хозяйство, улучшив благосостояние более 376 тысяч человек.