Toshkent – Podrobno.uz. O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi chet elda yoki chet elga sayohat rejalashtirgan fuqarolarga rasmiy murojaatni e'lon qildi. Vazirlik vatandoshlarni xalqaro vaziyat o'zgarishi sharoitida o'z xavfsizligini ta'minlash uchun ehtiyotkorlik ko'rsatish va bir qator tavsiyalarga rioya qilishga chaqirdi.
Vazirlik, birinchi navbatda, fuqarolarga qolgan mamlakatning rasmiy organlari xabarlari va O'zbekiston diplomatik vakolatxonalari tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlarni diqqat bilan kuzatishni maslahat beradi. Tezkor yordam olish uchun fuqarolarga konsul hisobiga yozilish va eng yaqin elchixona yoki konsullikning dolzarb aloqa ma'lumotlarini doimo o'zida saqlash tavsiya etiladi.
Mahalliy qonunlar va xulq-atvor qoidalariga rioya qilishga alohida e'tibor qaratiladi. Diplomatlar fuqarolarni odamlar to'plangan joylarda va ommaviy tadbirlar paytida maksimal ehtiyotkorlik ko'rsatishga chaqiradi. Shuningdek, hujjatlarni doimo tartibda saqlash va aloqa vositalarining ishlash holatini nazorat qilish zarurligi ta'kidlanadi.
Tashqi ishlar vazirligi diplomatik vakolatxonalar vatandoshlar bilan doimiy aloqada bo'lib, har qanday vaqtda zarur konsullik-huquqiy yordam ko'rsatishga tayyor ekanligini bildirdi. Vazirlik fuqarolarni mumkin bo'lgan xavflar haqida o'z vaqtida xabardor qilish uchun dunyoning turli mintaqalaridagi vaziyatni kuzatishni davom ettiradi.
Eslatib o'tamiz, ilgari O'zbekistonning Eron elchixonasi mintaqadagi so'nggi voqealar fonida vatandoshlar xavfsizligi bo'yicha rasmiy bayonot chiqardi. Diplomatik missiyaning so'nggi ma'lumotlariga ko'ra, Erondagi jabrlanuvchilar orasida O'zbekiston fuqarolari yo'q. Hozirgi vaqtda Eron Islom Respublikasi hududida 81 vatandoshimiz bor.

Ташкент – Podrobno.uz. Министерство иностранных дел Узбекистана опубликовало официальное обращение к гражданам, находящимся за границей или планирующим поездки за рубеж. Ведомство призывает соотечественников проявлять бдительность и следовать ряду рекомендаций для обеспечения собственной безопасности в условиях меняющейся международной обстановки.
В первую очередь внешнеполитическое ведомство советует внимательно отслеживать сообщения официальных органов страны пребывания и информацию, которую публикуют дипломатические представительства Узбекистана. Для оперативного получения помощи гражданам рекомендуется встать на консульский учет и всегда иметь при себе актуальные контактные данные ближайшего посольства или консульства.
Особое внимание уделяется соблюдению местных законов и правил поведения. Дипломаты призывают граждан проявлять максимальную осторожность в местах массового скопления людей и во время публичных мероприятий. Также подчеркивается необходимость постоянно держать документы в порядке и следить за тем, чтобы средства связи всегда находились в рабочем состоянии.
В МИД отметили, что дипломатические представительства поддерживают постоянную связь с соотечественниками и готовы в любой момент оказать необходимую консульско-правовую помощь. Ведомство продолжает мониторинг ситуации в различных регионах мира для своевременного информирования граждан о возможных рисках.
Напомним, что ранее Посольство Узбекистана в Иране выступило с официальным заявлением по поводу безопасности соотечественников на фоне последних событий в регионе. Согласно последним данным дипломатической миссии, среди пострадавших в Иране граждан Узбекистана нет. В настоящее время на территории Исламской Республики находятся 81 наш соотечественник.