Isroil Mudofaa armiyasi (SAXAL) 28-fevral kuni Eronga berilgan birinchi zarbalar davomida Eron harbiy rahbariyatining 40 nafar "asosiy" qo‘mondonini, jumladan, Eron Qurolli kuchlari bosh shtabi boshlig‘i Abdulrahim Musaviyni yo‘q qilganini ma’lum qildi.
SAXAL Musaviyning birinchi zarbalar chog‘ida o‘ldirilganini hozirda tasdiqlashi mumkinligini bildirmoqda. Musaviy 2025-yil iyun oyidagi urush paytida Isroil zarbalari natijasida halok bo‘lgan Muhammad Bag‘eriyning o‘rnini egallagandi.
Harbiylarning ta’kidlashicha, Musaviy "Eron xavfsizlik apparatini boshqarish va operatsiya davomida Isroil tinch aholisining o‘limiga sabab bo‘lgan, Isroil hududiga yo‘naltirilgan yuzlab ballistik raketalarning uchirilishini nazorat qilish" uchun mas’ul bo‘lgan.
Bildirilishicha, "Eron xavfsizlik rahbariyatining eng yuqori martabali harbiy mulozimlarining aksariyati SAXAL tomonidan yo‘q qilingan". Yuqorida aytilgan 40 qo‘mondon nomma-nom keltirilmagan.
Avvalroq Eron rasmiylari Isroilning zarbalari oqibatida qancha harbiy halok bo‘lganini hozircha ma’lum qilmagan.
Bundan tashqari, OAV Eron sobiq prezidenti Mahmud Ahmadinajod ham AQSh va Isroilning Eronga qilgan hujumlari oqibatida o‘ldirilganini xabar qilgan.
Avvalroq Eron Qizil yarim oy jamiyati mamlakatga qilingan ilk hujumlar oqibatida 201 kishi halok bo‘lgani, 747 kishi jarohatlangani haqida xabar bergandi. Bu zarbalar SAXAL tarixidagi eng yirik havo operatsiyasi bo‘lgani va 200 ga yaqin qiruvchi samolyot ishtirok etganini e’lon qilgan.

Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила, что в ходе первых ударов по Ирану 28 февраля были уничтожены 40 "ключевых" командиров иранского военного руководства, включая начальника Генштаба вооружённых сил Ирана Абдулрахима Мусави.
ЦАХАЛ заявил, что может подтвердить гибель Мусави во время первых ударов. Мусави занял пост после гибели Мохаммада Багери в результате израильских ударов в июне 2025 года во время войны.
Военные подчеркнули, что Мусави отвечал за "управление иранским аппаратом безопасности и контроль за запуском сотен баллистических ракет, направленных на территорию Израиля, что привело к гибели мирных израильтян в ходе операции".
Сообщается, что "большинство высших военных чинов иранского руководства по безопасности уничтожены ЦАХАЛ". Имена 40 командиров не указаны.
Ранее иранские официальные лица не сообщали о количестве погибших военных в результате израильских ударов.
Кроме того, СМИ сообщили, что бывший президент Ирана Махмуд Ахмадинежад также погиб в результате атак США и Израиля на Иран.
Ранее Иранское общество Красного Полумесяца сообщило, что в результате первых атак на страну погибли 201 человек и 747 получили ранения. Эти удары стали крупнейшей воздушной операцией в истории ЦАХАЛ с участием около 200 истребителей.
По данным BBC со ссылкой на иранских официальных лиц, в результате удара по школе на юге страны погибли по меньшей мере 148 человек.