Isroildagi O'zbekiston elchixonasi mintaqadagi vaziyatning keskinlashuvi fonida o'z fuqarolari uchun favqulodda tavsiyalar berdi.
Elchixona vatandoshlarga ehtiyotkor bo'lish, Isroil hokimiyati tomonidan belgilangan xavfsizlik choralarini qat'iy rioya qilish va imkoniyat bo'lsa, keyingi ko'rsatmalar berilguncha maxsus jihozlangan qo'riqlanadigan zonalarda qolishni maslahat berdi.
Elchixona rasmiy ko'rsatmalarga diqqat bilan rioya qilish, zarurat bo'lmagan holda ko'chaga chiqmaslik va tinchlikni saqlash muhimligini ta'kidladi.
Fuqarolarga, shuningdek, vaziyat barqarorlashguncha Isroil hududini vaqtincha tark etish tavsiya etildi. Isroil-Misr chegarasidagi "Begin" chegara o'tish punktiga alohida e'tibor qaratildi, u kechayu-kunduz ishlaydi; bunda O'zbekiston fuqarolari uchun Sinoy yarim oroliga kirish vizasi talab qilinmaydi.
Chegaradan o'tishni tezlashtirish uchun chegara to'lovlarini oldindan onlayn to'lash tavsiya etiladi. Boshqa quruqlikdagi o'tish punktlaridan foydalanish tavsiya etilmaydi va ularning ish vaqtlari o'zgarishi mumkin, shuning uchun sayohatni rejalashtirishdan oldin dolzarb ma'lumotlarni aniqlash kerak.
Elchixona, shuningdek, fuqarolarni O'zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va chet eldagi diplomatik vakolatxonalarning rasmiy resurslaridagi yangilanishlarni muntazam kuzatishga va Isroil xizmatlarining ogohlantirishlari va tavsiyalarini hisobga olishga chaqiradi.

Посольство Узбекистана в Израиле выпустило экстренные рекомендации для своих граждан на фоне обострения ситуации в регионе.
Посольство настоятельно советует соотечественникам сохранять бдительность, строго соблюдать меры безопасности, предписанные израильскими властями, и по возможности находиться в специально оборудованных охраняемых зонах до получения дальнейших указаний.
В посольстве подчеркнули важность внимательного соблюдения официальных инструкций, ограничения выхода на улицу без необходимости и поддержания спокойствия.
Гражданам также рекомендовано временно покинуть территорию Израиля до стабилизации обстановки. Особое внимание обращено на пограничный переход «Бегин» на израильско-египетской границе, который работает круглосуточно; при этом виза для въезда на Синайский полуостров для граждан Узбекистана не требуется.
Для ускорения прохождения границы рекомендуется заранее оплачивать пограничные сборы онлайн. Другие наземные переходы использовать не рекомендуется, а время работы переходов может меняться, поэтому перед планированием поездки необходимо уточнять актуальную информацию.
Посольство также призывает граждан регулярно следить за обновлениями на официальных ресурсах МИД Узбекистана и дипломатических представительств за рубежом, а также учитывать предупреждения и рекомендации израильских служб.