️ AQSh Senati demokrat senator Tim Keyn tomonidan taklif qilingan rezolyutsiyani rad etdi, bu prezident Donald Trumpning Eron bilan bog'liq harbiy harakatlarini cheklashga qaratilgan edi. Ovoz berish natijasida 47 senator rezolyutsiyani qo'llab-quvvatladi, 53 nafari esa unga qarshi chiqdi. Bu demokratlar tomonidan Trumpning harbiy vakolatlari cheklash bo'yicha sakkizinchi muvaffaqiyatsiz urinish bo'ldi.
️ Rezolyutsiya prezidentni AQSh Kongressi urush e'lon qilmagan yoki kuch ishlatish uchun alohida ruxsat bermagan taqdirda, AQSh qo'shinlarini Eron bilan har qanday mojarodan chiqarib olishni majburiy qilishni talab qilgan edi. Demokratlar AQSh Konstitutsiyasi urush e'lon qilish huquqini Kongressga berganini ta'kidlab, mamlakatni qonun chiqaruvchilarning roziligisiz yirik harbiy mojaroga tortilishining oldini olish maqsadida ushbu hujjatni taklif qilishdi.
️ Senatdagi respublikachilar ko'pchiligi rezolyutsiyaga qarshi chiqdi, bunday cheklovlar prezidentning tahdidlarga tezkor javob berish va AQSh hamda uning ittifoqchilari manfaatlarini himoya qilish qobiliyatini zaiflashtirishi mumkinligini da'vo qildi. Respublikachilar bu cheklovlarni milliy xavfsizlikka tahdid sifatida baholadilar.
️ Bu voqea 28-fevral kuni Isroilning Eron harbiy ob'ektlariga hujumi va AQSh prezidenti Donald Trumpning Eron bilan keng ko'lamli harbiy operatsiyani boshlaganini e'lon qilganidan keyin sodir bo'ldi. Trump bu harakatlarni 'bevosita tahdidni bartaraf etish' va Tehronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olish maqsadida amalga oshirilayotganini aytdi.

️ Сенат США отклонил резолюцию, предложенную сенатором-демократом Тимом Кейном, направленную на ограничение военных полномочий президента Дональда Трампа в отношении Ирана. По итогам голосования инициативу поддержали 47 сенаторов, против выступили 53. Это уже восьмая неудачная попытка демократов ограничить военные полномочия Трампа после его возвращения в Белый дом.
️ Резолюция требовала обязать президента вывести американские вооруженные силы из любых конфликтов с Ираном, если только Конгресс США не объявит войну или не выдаст отдельное разрешение на применение силы. Авторы инициативы настаивали, что Конституция США закрепляет право объявлять войну именно за Конгрессом, и документ должен был предотвратить втягивание страны в крупный военный конфликт без одобрения законодателей.
️ Республиканское большинство в Сенате выступило против резолюции, утверждая, что подобные ограничения могут снизить способность президента оперативно реагировать на угрозы и защищать интересы США и их союзников. Республиканцы оценили эти ограничения как угрозу национальной безопасности.
️ Это событие произошло после нападения Израиля на военные объекты Ирана 28 февраля и заявления президента США Дональда Трампа о начале широкомасштабной военной операции против Ирана. Трамп заявил, что эти действия проводятся совместно с Израилем с целью устранения 'непосредственной угрозы' и предотвращения появления у Тегерана ядерного оружия.