️ Shri-Lanka hukumati qirg‘oq yaqinidagi ikkinchi Eron harbiy kemasidagi ekipaj a’zolarining hayotini “saqlab qolish” uchun harakat qilayotganini e’lon qildi. Bu voqea AQSh suv osti kemasi tomonidan xalqaro suvlarda Eron fregatini torpida bilan cho‘ktirib yuborilishi va 80 dan ortiq kishi halok bo‘lganidan keyin sodir bo‘ldi. Vazirlar mahkamasi matbuot kotibi Nalinda Jayatissa “Biz hayotni saqlab qolish uchun hamma narsani qilmoqdamiz”, deb aytdi va ikkinchi kema Shri-Lankaning iqtisodiy zonasida ekanligini ta’kidladi.
️ Jayatissa ikkinchi harbiy kemada 100 dan ortiq ekipaj a’zosi borligi va u AQSh suv osti kemasi tomonidan yo‘q qilingan Eron fregati joylashgan hududga yo‘l olgani haqida xabar berdi. Bu ikkinchi kemaning xuddi shunday nishonga olinishi mumkinligidan xavotir uyg‘otmoqda. Al Jazeera muxbiri Minelle Fernandezning ma’lum qilishicha, bu ikkinchi kema Hindistondagi xalqaro dengiz tadbiridan qaytayotgan uchta Eron harbiy kemasi guruhining bir qismi hisoblanadi.
️ Shri-Lanka hukumati bu vaziyatda ehtiyotkorlik bilan harakat qilishga majbur, chunki mamlakat AQSh-Eron mojarosiga jalb qilinish xavfi ostida. Janubiy Galle port shahrida hokimiyatlar AQSh harbiylari tomonidan cho‘ktirilgan Eron fregatida halok bo‘lgan 87 dengizchining qoldiqlarini topshirish uchun tayyorgarlik ko‘rmoqda. Galle shahridagi asosiy kasalxonada 32 nafar qutqarilgan eronliklar politsiya va elit komandolar tomonidan ta’minlangan qattiq xavfsizlik ostida davolanmoqda.
️ Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi AQShning “o‘rnatgan precedenti uchun achinarli afsuslanishini” aytdi va bu Eron hukumati tomonidan Hind okeanida IRIS Dena kemasining cho‘kishi haqidagi birinchi rasmiy e’lon edi. Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilar korpusi (IRGC) qo‘mondoni general Kiyumars Heydari esa davlat televideniyasida IRGC “Amerikaliklar qayerda bo‘lsa ham ular bilan kurashishga qaror qilganini” va Eron urush qancha davom etishiga ahamiyat bermasligini bildirdi.
️ Keyinchalik IRGC Fors ko‘rfazining shimoliy qismida AQSh tankerini urgani va kema yonayotgani haqida bayonot berdi, shuningdek, urush davrida Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tish Eron nazorati ostida bo‘lishini ta’kidladi. AQSh bu da’voga hozircha javob bermagan. Shri-Lanka harbiy-dengiz kuchlari vakili Buddika Sampat esa yo‘qolgan Eron dengizchilarini qidirishni davom ettirishayotganini ma’lum qildi.

️ Правительство Шри-Ланки заявило, что пытается «спасти жизни» членов экипажа второго иранского военного корабля у своего побережья, после того как американская подводная лодка торпедировала иранский фрегат в международных водах, в результате чего погибло более 80 человек. Пресс-секретарь кабинета министров Налинда Джаятисса заявил в четверг: «Мы делаем всё возможное, чтобы спасти жизни», отметив, что второе судно находится в экономической зоне за пределами территориальных вод Шри-Ланки.
️ Джаятисса сообщил, что на втором военном корабле, как сообщается, находится более 100 членов экипажа, и он направляется в тот же район, где американская подводная лодка уничтожила иранский фрегат. Существуют опасения, что второе судно может быть атаковано аналогичным образом. Корреспондент Al Jazeera Минелле Фернандес сообщила из Коломбо, что этот второй корабль, вероятно, является частью группы из трёх иранских военных судов, возвращающихся с международного морского мероприятия в Индии.
️ Правительство Шри-Ланки вынуждено действовать крайне осторожно в этой ситуации, поскольку страна рискует быть втянутой в американо-иранский конфликт, несмотря на то, что официально не принимает ничью сторону. В южном портовом городе Галле власти готовятся в четверг к передаче останков 87 иранских моряков, погибших в результате торпедной атаки, за которую ответственность взяли американские военные. В главной больнице Галле 32 спасённых иранца проходят лечение под усиленной охраной полиции и элитных коммандос.
️ Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил в четверг, что США «горько пожалеют о прецеденте, который они создали», что стало первым официальным признанием иранским правительством потопления фрегата IRIS Dena в Индийском океане. Командир Корпуса стражей исламской революции (КСИР) генерал Киумарс Хейдари заявил по государственному телевидению, что КСИР «решил сражаться с американцами, где бы они ни находились», добавив, что Ирану не важно, как долго продлится война.
️ Позже в четверг КСИР заявил, что атаковал американский танкер в северной части Персидского залива, и судно горит, а также отметил, что во время войны проход через Ормузский пролив будет под контролем Ирана. США пока не отреагировали на это заявление. Представитель военно-морских сил Шри-Ланки Буддхика Сампат сообщил, что поиск пропавших иранских моряков продолжается.