️ Shri-Lanka hukumati qirg‘oq yaqinidagi ikkinchi Eron harbiy kemasidagi ekipaj a’zolarining hayotini “saqlab qolish” uchun harakat qilayotganini e’lon qildi. Bu voqea AQSh suv osti kemasi tomonidan xalqaro suvlarda Eron fregatini torpida bilan cho‘ktirib yuborilishi va 80 dan ortiq kishi halok bo‘lganidan keyin sodir bo‘ldi. Vazirlar mahkamasi matbuot kotibi Nalinda Jayatissa “Biz hayotni saqlab qolish uchun hamma narsani qilmoqdamiz”, deb aytdi va ikkinchi kema Shri-Lankaning iqtisodiy zonasida ekanligini ta’kidladi.
️ Jayatissa ikkinchi harbiy kemada 100 dan ortiq ekipaj a’zosi borligi va u AQSh suv osti kemasi tomonidan yo‘q qilingan Eron fregati joylashgan hududga yo‘l olgani haqida xabar berdi. Bu ikkinchi kemaning xuddi shunday nishonga olinishi mumkinligidan xavotir uyg‘otmoqda. Al Jazeera muxbiri Minelle Fernandezning ma’lum qilishicha, bu ikkinchi kema Hindistondagi xalqaro dengiz tadbiridan qaytayotgan uchta Eron harbiy kemasi guruhining bir qismi hisoblanadi.
️ Shri-Lanka hukumati bu vaziyatda ehtiyotkorlik bilan harakat qilishga majbur, chunki mamlakat AQSh-Eron mojarosiga jalb qilinish xavfi ostida. Janubiy Galle port shahrida hokimiyatlar AQSh harbiylari tomonidan cho‘ktirilgan Eron fregatida halok bo‘lgan 87 dengizchining qoldiqlarini topshirish uchun tayyorgarlik ko‘rmoqda. Galle shahridagi asosiy kasalxonada 32 nafar qutqarilgan eronliklar politsiya va elit komandolar tomonidan ta’minlangan qattiq xavfsizlik ostida davolanmoqda.
️ Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi AQShning “o‘rnatgan precedenti uchun achinarli afsuslanishini” aytdi va bu Eron hukumati tomonidan Hind okeanida IRIS Dena kemasining cho‘kishi haqidagi birinchi rasmiy e’lon edi. Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilar korpusi (IRGC) qo‘mondoni general Kiyumars Heydari esa davlat televideniyasida IRGC “Amerikaliklar qayerda bo‘lsa ham ular bilan kurashishga qaror qilganini” va Eron urush qancha davom etishiga ahamiyat bermasligini bildirdi.
️ Keyinchalik IRGC Fors ko‘rfazining shimoliy qismida AQSh tankerini urgani va kema yonayotgani haqida bayonot berdi, shuningdek, urush davrida Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tish Eron nazorati ostida bo‘lishini ta’kidladi. AQSh bu da’voga hozircha javob bermagan. Shri-Lanka harbiy-dengiz kuchlari vakili Buddika Sampat esa yo‘qolgan Eron dengizchilarini qidirishni davom ettirishayotganini ma’lum qildi.

️ The Sri Lankan government has announced efforts to 'safeguard lives' on a second Iranian military vessel off its coast, following a U.S. submarine's torpedo attack on an Iranian frigate in international waters that killed over 80 people. Cabinet spokesperson Nalinda Jayatissa stated on Thursday, 'We are doing our utmost to safeguard lives,' adding that the second ship is in the economic zone beyond Sri Lanka's territorial waters. This incident occurs as the U.S.-Israeli war on Iran allegedly expands beyond the Middle East.
️ Jayatissa reported that the second warship is believed to be carrying more than 100 crew members and is heading to the same area where the U.S. submarine destroyed the Iranian frigate, raising fears it could be targeted similarly. Al Jazeera's Minelle Fernandez, reporting from Colombo, noted that the vessel is part of a group of three Iranian navy ships returning from an international maritime event in India. She added that Sri Lanka's government 'has to walk on eggshells,' as the country risks being drawn into the conflict despite not taking sides.
️ In the southern port city of Galle, authorities are preparing to hand over the remains of the 87 Iranian sailors killed in the torpedo attack claimed by the U.S. military. At the main hospital in Galle, 32 rescued Iranians are being treated under tight security provided by police and elite commandos, with a separate ward set up for them. A nurse at the hospital told AFP that most have minor injuries, but some suffered fractures and burns.
️ Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said on Thursday that the U.S. 'will come to bitterly regret the precedent it has set,' marking the first time the Iranian government acknowledged the sinking of the IRIS Dena in the Indian Ocean. He wrote on X that the frigate, 'a guest of India's Navy carrying almost 130 sailors, was struck in international waters without warning.' General Kioumars Heydari, a commander of Iran's Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC), told state TV that the IRGC has 'decided to fight Americans wherever they are,' and Iran does not care about the war's duration.
️ Later on Thursday, the IRGC claimed it hit a U.S. tanker in the northern Gulf, with the vessel on fire, and stated that during wartime, passage through the Strait of Hormuz would be under Iran's control. The U.S. regime has not responded to this claim. Sri Lankan navy spokesman Buddhika Sampath told AFP that search operations for missing Iranian sailors are ongoing.