️ AQSH Prezidenti Donald Trump Ichki Xavfsizlik Departamenti (IXD) kotibi Kristi Noemni respublikachi senator Markveyin Mullin bilan almashtirishini e'lon qildi. Trump ijtimoiy tarmoqdagi postida Noemni “Amerika qalqoni” deb nomlangan yangi xavfsizlik tashabbusi uchun G‘arbiy yarimsharda maxsus elchi etib tayinlaganini izohladi. Bu o‘zgarish 31 martdan kuchga kiradi va Trumpning ikkinchi muddatidagi birinchi yirik kabinet darajasidagi o‘zgarish hisoblanadi.
️ Trump Noemni kabinetdagi lavozimidan ketayotganda uni maqtadi, lekin uning faoliyati ko‘plab tortishuvlarga sabab bo‘ldi. Noem ma'muriyatning eng bahsli immigratsiya siyosatlarida muhim rol o‘ynadi va uning IXDdagi davri davlat xarajatlari va manfaatlar to‘qnashuvi haqidagi savollarni keltirdi. Uning iste'fosi e'lon qilingan kun demokratlar uni Kongress sud-huquqiy eshituvlarida qattiq tanqid qilganidan keyin sodir bo‘ldi, ularning ba'zilari uning iste'fosini talab qildi.
️ Demokrat vakili Pramila Jayapal o‘tgan chorshanba kuni bo‘lib o‘tgan eshituvda Noemni “muvaffaqiyatsiz rahbarlik” deb aybladi va uning iste'fosini talab qildi. Bundan tashqari, Noemning o‘rnini almashtirish e'lon qilingan paytda IXD hukumatning qisman yopilishiga duch kelmoqda, chunki demokratlar Noem rahbarligidagi immigratsiya agentlari ishtirok etgan bir nechta o‘limga olib kelgan otishmalarga javoban departament uchun yangi moliyalashtirish qonunini ma'qullashga qarshilik ko‘rsatmoqda.
️ Demokrat vakili Jeymi Raskin Noemni immigratsiya agentlari bilan aloqada o‘ldirilgan ikki AQSH fuqarosi Rene Gud va Aleks Prettiga nisbatan “tuhmat kampaniyasi” olib borishda aybladi va Noem ularni “mahalliy terrorchilar” deb ataganiga ishora qildi. Raskin, shuningdek, Noemning Minnesota tergovchilarini jinoyat joylaridan chetlashtirganini ta'kidladi, bu “yashirish”ga o‘xshashligini aytdi. Bundan tashqari, Noem chegara xavfsizligini targ‘ib qiluvchi 220 million dollarlik reklama kampaniyasi uchun tanqid qilindi, bu kampaniya uning o‘z shtatidagi Maunt-Rashmor yonida ot minayotganini ko‘rsatadi.
️ Noem har qanday noto‘g‘ri harakatni rad etdi, lekin Trump reklama kampaniyasi bilan hech qanday aloqasini inkor etdi. Noem ma'muriyatning ommaviy deportatsiya harakatida asosiy rol o‘ynadi va ko‘pincha immigrantlarni xavfli va zo‘ravon deb qoralovchi ritorikadan foydalandi. Uning o‘rniga IXD rahbari etib tayinlangan Mullin 2023-yildan beri AQSH senatori bo‘lib ishlagan va uning Cherokee Millatiga a'zoligi Trump tomonidan maqtaldi.

️ Президент США Дональд Трамп объявил о замене министра внутренней безопасности (МВБ) Кристи Ноэм на республиканского сенатора Маркуэйна Маллина. В публикации в социальной сети в четверг Трамп пояснил, что перевел Ноэм на должность специального посланника по новой инициативе в области безопасности для Западного полушария, названной «Щит Америки». Эта кадровая перестановка вступит в силу с 31 марта и знаменует собой первую крупную перестройку на уровне кабинета во втором сроке Трампа.
️ Трамп похвалил Ноэм при её уходе с поста министра, но её деятельность вызвала многочисленные споры. Ноэм сыграла видную роль в наиболее противоречивых иммиграционных политиках администрации, а её пребывание в МВБ породило вопросы о государственных расходах и конфликтах интересов. Объявление об её отставке последовало через день после того, как демократы подвергли её жесткой критике на слушаниях в Конгрессе на этой неделе, некоторые из которых потребовали её ухода в отставку.
️ Представитель-демократ Прамила Джаяпал на слушаниях в среду обвинила Ноэм в «неудачном руководстве» и призвала её уйти в отставку. Кроме того, объявление о замене Ноэм происходит на фоне частичного закрытия правительства, с которым сталкивается МВБ, поскольку демократы выступают против утверждения нового законодательства о финансировании департамента в ответ на несколько смертельных перестрелок с участием иммиграционных агентов под руководством Ноэм.
️ Представитель-демократ Джейми Раскин неоднократно обвинял Ноэм в проведении «клеветнической кампании» против двух граждан США, застреленных во время взаимодействия с иммиграционными агентами: Рене Гуд и Алекса Претти, и подчеркнул её заявления о том, что они были «внутренними террористами». Раскин также отметил, что Ноэм заблокировала доступ следователей из Миннесоты к местам преступлений, что, по его словам, «пахнет сокрытием». Кроме того, Ноэм подверглась критике за рекламную кампанию стоимостью 220 миллионов долларов по продвижению безопасности границ, которая показывает её верхом на лошади возле Маунт-Рашмор.
️ Ноэм отрицала любые нарушения, а Трамп заявил, что не знал о рекламной кампании. Ноэм сыграла ключевую роль в массовых депортациях администрации и часто использовала риторику, очерняющую иммигрантов. Её преемник Маллин, который является членом народа чероки, по словам Трампа, будет «фантастическим защитником» племенных сообществ и сосредоточится на безопасности границ.