Har yili minglab rohingyalar Myanma va Bangladeshdan dengiz orqali qochishga urinishadi. Ulardan yuzlab kishilar uchun bu sayohat o‘lim bilan yakunlanadi. O‘tgan yilning noyabr oyida, Bangladeshning Koks-Bazar qochqinlar lagerida yashovchi Nur Begumga qizining vafot etgani haqida qo‘ng‘iroq qilindi. Qo‘ng‘iroq uning sobiq erining otasidan kelgan bo‘lib, u Malayziyaning Langkavi oroli yaqinida kontrabandachilar qayig‘i orqali noqonuniy ravishda qo‘ngan edi. U qayiq Langkavi yaqinida cho‘kkanligini va faqat bir necha kishining qutqarilganini, qolganlarning hammasi, jumladan Nur Begumning 10 yoshli qizi Nur Kayasning halok bo‘lganini aytdi.
Bu holat 2025-yilda Bangladesh yoki Myanmadan, ko‘pincha Malayziyaga, yaxshiroq hayot izlab dengiz orqali o‘tishga urinib, vafot etgan yoki g‘oyib bo‘lgan 892 rohingyadan birining tragik taqdiri edi. BMTning qochqinlar bo‘yicha agentligi UNHCR tomonidan qayd etilgan bu dahshatli raqam, o‘n yildan ortiq vaqt ichidagi eng yuqori o‘lim darajasi hisoblanadi. 2013-yilda BMT xuddi shunday sayohatda 890 rohingyaning vafot etgani yoki g‘oyib bo‘lganini baholagan edi. UNHCRning Osiyo va Tinch okeani mintaqasi vakili Mariko Hall DWga bergan intervyusida: "Myanma va Bangladeshdagi og‘ir gumanitar vaziyat, moliyaviy qisqarishlar bilan yanada kuchayib, rohingya xalqining hayotiga halokatli ta‘sir ko‘rsatmoqda. Ko‘proq odamlar o‘zlarining va oilalarining xavfsizligi, himoyasi va qadrli hayoti uchun xavfli sayohatlarga murojaat qilmoqda", dedi.
Nur Begum va uning qizi 2017-yilda asosan buddist Myanma askarlari tomonidan musulmon ozchilikka qarshi boshlangan o‘t qo‘yish, zo‘rlash va qotillik kampaniyasidan qochish uchun Myanmadagi uylaridan qochgan taxminan 700 000 rohingya orasida edi. Bu ko‘chish, 2024-yildagi o‘xshash harakat bilan birgalikda, Bangladeshning Koks-Bazar qochqinlar lagerlaridagi aholi sonini 1 milliondan oshirgan. Lagerlarda ish joylari kam va chet el yordami hisobidan moliyalashtiriladigan oziq-ovqat ratsiyalari kamaymoqda. To‘dalar bolalarni fidyega olish yoki Myanmadagi fuqarolar urushi uchun yosh erkaklarni yollash uchun aholi punktlarida aylanib yurishadi, u erda harbiylar 2021-yilda demokratik saylangan hukumatni ag‘dargan.
Myanmaning o‘zida rohingyalar harbiylar va xuntaga qarshi kurashayotgan ko‘plab qurolli guruhlardan biri bo‘lgan Arakan Armiyasi o‘rtasida qolib, ikkala tomon tomonidan ham ta‘qib qilinadi va har ikki tomonga jang qilishga majbur bo‘ladi. Hallning so‘zlariga ko‘ra, "Ekspluatatsiya va umidsizlikka qarshi himoyasizlik oshmoqda, va ko‘proq odamlar zararli kurash mexanizmlariga murojaat qilmoqda". Bu bosimlarga duch kelgan holda, ko‘proq odamlar kontrabandachilar va odam savdogarlarining yaxshi ishlangan tarmog‘i yordamida dengiz orqali Malayziyaga yetish uchun hayotlarini xavf ostiga qo‘ymoqda.
Koks-Bazar lagerlaridagi xavflar va qashshoqlikka qaramay, Nur Begum qizini yuborish niyatida emasligini aytdi. U uni aldashgan bo‘lishi mumkin deb hisoblaydi. "Men hech qachon qizimning Malayziyaga ketishini xohlamaganman. Bu mening qarorim emas edi, va men bu mening qizimning qarori ham emas deb o‘ylayman. Balki bu yerdagi odam savdogarlari uni olib ketgan. Men hali ham u qayiqga qanday chiqqanini bilmayman", dedi u. "Men uning haqida o‘ylaganimda uxlay yoki ovqatlanmayman. Men ko‘p vaqt unga sog‘inaman. Har doim uning do‘stlarini ko‘rsam, ular mendan uning haqida so‘rashadi, lekin men ularga u o‘lganligini aytolmayman. Men doim depressiyada bo‘laman." Nur Begum qayiqning nega cho‘kkanini bilmasligini aytdi.
Ommaviy axborot vositalari dengiz to‘satdan to‘lqinlangan paytda cho‘kkan deb xabar berilgan qayiqda bo‘lgan degan taxmin qilingan deyarli 300 kishining taqdiri haqida qarama-qarshi hikoyalar taklif qildi. Ba‘zi hisob-kitoblarga ko‘ra, bu yo‘lovchilarni qirg‘oqqa olib borayotgan kichik qayiqlardan biri cho‘kkan, Langkaviga asosiy sayohatni amalga oshirgan katta kemadan emas. Omon qolganlardan biri bilan suhbatlashgan bir rohingya yangiliklar nashri hisobotiga ko‘ra, oxirgi kichik qayiq cho‘kishidan oldin taxminan 200 yo‘lovchi allaqachon tushgan edi. Biroq, BMT bu fojiada 266 kishi vafot etgan yoki g‘oyib bo‘lgan deb baholaydi. Rohingyalarning qayiq sayohatlarini kuzatuvchi nodavlat guruh Arakan Loyihasi DWga o‘z tadqiqotlari yangiliklar nashrining hisobotini tasdiqlashini aytdi, bu UNHCRning yil uchun raqamini pasaytiradi.
Noyabr fojiasi haqidagi hisob-kitoblar hali aniqlanayotgan bo‘lsa ham, har yili minglab rohingyalar Bangladesh va Myanmadan qayiq orqali qochayotgani va ularning yuzlab kishilari yo‘lda vafot etish yoki g‘oyib bo‘lishda davom etayotgani aniq. Kontrabandachilar foydalanadigan ko‘p qayiqlar eski va bir haftadan ortiq davom etishi mumkin bo‘lgan sayohatlar uchun yaroqsiz. Arakan Loyihasi direktori Kris Lewaning aytishicha, ba‘zi qayiqlar kabi musson mavsumining chekkalarida yo‘lga chiqish faqat xavflarni oshiradi. Ammo u ta‘kidlaganidek, sayohatlarni eng xavfli qiladigan narsa, qayiqlar yetishga harakat qilayotgan mamlakatlar (asosan Indoneziya, Malayziya va Tailand) hokimiyatining kelganlarga munosabati. Huquq himoyachilari va omon qolganlarga ko‘ra, hokimiyatlar ko‘pincha qayiqlardan kelgan favqulodda qo‘ng‘iroqlarni e‘tiborsiz qoldiradi yoki ularni ko‘rganida o‘z milliy suvlaridan haydab chiqaradi.
Lewaning aytishicha, bu qayiqlarni oziq-ovqat va ichimlik suvi zaxiralari tugagandan keyin ham dengizda ko‘proq vaqt o‘tkazishga majbur qiladi. U qo‘shimcha qildi, ba‘zi kontrabandachilar patrullarni aldashga harakat qilib, yo‘lovchilarini baliq saqlash uchun mo‘ljallangan yuk omborlarida, ularning nafas olish uchun oz havo bor va bo‘g‘ilishi mumkin bo‘lgan joyda, paluba ostida yashirishadi. "Shunday qilib, mening uchun bu vaziyatdagi eng xavfli narsa ... davlatlarning qayiqlarga qarshi kurashishga urinish reaktsiyasidir", dedi Lewa. U va boshqa himoyachilar qayiqlar yetishga harakat qilayotgan mamlakatlar hokimiyatlariga yordam berish uchun qilishlari mumkin bo‘lgan narsalarni qilishga chaqirdi. Ular buni qilguncha va Bangladesh va Myanmadagi sharoitlar umidsiz rohingyalarni dengiz orqali haydab yuborishda davom etguncha, faollar Nur Kayasning yosh hayotiga qimmatga tushgan kabi baxtsiz hodisalar davom etishini aytishadi. "Qayiqda o‘tish har doim juda katta xavf tug‘diradi", dedi Lewa. "Va ayniqsa, agar jo‘nashlar soni oshsa, kelajakda bundan ko‘proq shunga o‘xshash hodisalar bo‘lish imkoniyati ham bor."

Ежегодно тысячи рохинджа пытаются бежать из Мьянмы и Бангладеш по морю. Для сотен из них это путешествие заканчивается смертью. В конце ноября прошлого года Нур Бегум, этническая рохинджа из Мьянмы, проживающая в обширных лагерях беженцев Кокс-Базара в Бангладеш, получила звонок о том, что её старшая дочь Нур Каяс погибла. Звонок поступил от отца её бывшего мужа, который недавно нелегально высадился в Малайзии на контрабандной лодке недалеко от острова Лангкави. Он сказал, что их лодка затонула недалеко от Лангкави, и что он и несколько других были спасены другой лодкой и увезены, но все остальные погибли, включая 10-летнюю дочь Нур Бегум.
Эта трагедия стала судьбой одной из 892 рохинджа, которые погибли или пропали без вести в 2025 году, пытаясь пересечь море из Бангладеш или Мьянмы в надежде найти лучшую жизнь за границей, чаще всего в Малайзии. Эта мрачная цифра, зафиксированная Управлением Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН), по-видимому, является самым высоким числом погибших за более чем десятилетие. В 2013 году ООН оценила, что 890 рохинджа погибли или пропали без вести, пытаясь совершить такое же путешествие. Пресс-секретарь УВКБ ООН по Азиатско-Тихоокеанскому региону Марико Холл заявила DW: «Тяжелая гуманитарная ситуация как в Мьянме, так и в Бангладеш, усугубляемая сокращением финансирования, оказывает разрушительное воздействие на жизнь народа рохинджа. Все больше людей прибегают к опасным путешествиям в поисках безопасности, защиты и достойной жизни для себя и своих семей».
Нур Бегум и её дочь были среди примерно 700 000 рохинджа, которые бежали из своих домов в Мьянме, чтобы спастись от кампании поджогов, изнасилований и убийств, развязанной преимущественно буддистскими солдатами Мьянмы против мусульманского меньшинства в 2017 году. Этот исход, в сочетании с аналогичным перемещением в 2024 году, увеличил население лагерей беженцев Кокс-Базара в Бангладеш до более чем 1 миллиона человек. Внутри лагерей рабочие места редки, а продовольственные пайки, финансируемые за счёт сокращающейся иностранной помощи, уменьшаются. Банды рыщут по поселениям в поисках детей для выкупа или молодых людей для вербовки в гражданскую войну в Мьянме, где военные свергли демократически избранное правительство в 2021 году.
В самой Мьянме рохинджа оказались между военными и Армией Аракана, одной из многих вооружённых групп, борющихся с хунтой, преследуемыми обеими сторонами и вынужденными воевать за ту или иную сторону. Холл отметила: «Уязвимость к эксплуатации и отчаяние растут, и всё больше людей прибегают к вредным механизмам выживания». Столкнувшись с этим давлением, всё больше людей рискуют жизнью, чтобы добраться до Малайзии по морю, пользуясь помощью налаженной сети контрабандистов и торговцев людьми.
Несмотря на опасности и ужасающую бедность лагерей Кокс-Базара, Нур Бегум заявила, что не собиралась отправлять свою дочь. Она считает, что её могли обмануть. «Я никогда, никогда не хотела, чтобы моя дочь уезжала в Малайзию. Это было не моё решение, и я не думаю, что это было решение моей дочери. Возможно, торговцы людьми здесь забрали её. Я до сих пор не знаю, как она попала на лодку», — сказала она. «Я не могу спать или есть, когда думаю о ней. Я скучаю по ней большую часть времени. Всякий раз, когда я вижу её друзей, они спрашивают меня о ней, но я не могу сказать им, что она мертва. Я всегда в депрессии». Нур Бегум сказала, что не знает, почему затонула лодка.
Средства массовой информации предлагали противоречивые версии о судьбе почти 300 человек, которые, как полагают, находились на лодке, которая, как сообщается, перевернулась, когда море внезапно стало бурным. По некоторым данным, это была одна из меньших лодок, перевернувшаяся при перевозке пассажиров на берег, а не более крупное судно, совершившее основную часть пути до Лангкави. Одно из изданий рохинджа, взявшее интервью у одного из выживших, сообщило, что около 200 пассажиров уже высадились до того, как затонула последняя из меньших лодок. Однако ООН оценивает, что в трагедии погибли или пропали без вести 266 человек. Некоммерческая группа «Проект Аракан», отслеживающая морские путешествия рохинджа, сообщила DW, что её собственное исследование подтверждает отчёт издания, что снизит цифру УВКБ ООН за год.
Даже несмотря на то, что обстоятельства ноябрьской трагедии всё ещё уточняются, ясно, что тысячи рохинджа ежегодно бегут из Бангладеш и Мьянмы по морю, и сотни из них продолжают гибнуть или пропадать без вести по пути. Многие лодки, которые используют контрабандисты, старые и плохо оборудованы для путешествий, которые могут длиться более недели. Директор «Проекта Аракан» Крис Лева отметила, что отправление в краях сезона муссонов, как это делают некоторые лодки, только увеличивает риски. Но она указала, что самое опасное в этих путешествиях — это реакция властей стран, в которые лодки пытаются попасть (в основном Индонезии, Малайзии и Таиланда), на прибывающих.
По данным правозащитных групп и выживших, власти часто игнорируют сигналы бедствия с лодок или выталкивают их из своих национальных вод при обнаружении. Лева заявила, что это заставляет лодки проводить больше времени в море, даже после того, как запасы еды и питьевой воды закончились. Она добавила, что некоторые контрабандисты также пытаются обмануть патрули, пряча пассажиров под палубой в трюмах, предназначенных для хранения рыбы, где у них мало воздуха для дыхания и они могут задохнуться. «Таким образом, для меня самая опасная вещь в этой ситуации — это… реакция государств, пытающихся противостоять лодкам», — сказала Лева. Она и другие защитники призвали власти стран, в которые пытаются попасть лодки, сделать всё возможное, чтобы помочь.
Пока они этого не сделают, и пока условия в Бангладеш и Мьянме продолжают гнать отчаявшихся рохинджа через море, активисты говорят, что такие несчастные случаи, как тот, что унёс молодую жизнь Нур Каяс, будут продолжаться. «Всегда существует крайний риск при поездке на лодке», — сказала Лева. «И особенно если количество отправлений увеличивается, также больше шансов, что в будущем будет больше подобных инцидентов».