Farg'ona viloyatidagi bolalar bog'chalarida bolalarning ommaviy zaharlanishi sodir bo'ldi. Ovqat yetkazib beruvchi "Garden Catering Trade" MChJ bo'lib, kompaniya davlat xaridlari qonunchiligini buzgan holda tanlangan. Korrupsiyaga qarshi agentlikning ogohlantirishi amalga oshirilmadi.
2024-yil 25-iyulda Farg'ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorovning qarori bilan Quvasoy shahridagi bolalar bog'chalarida katering tizimi joriy etildi. "Garden Catering Trade" kompaniyasi ovqat tayyorlash va yetkazib berish bo'yicha takliflarini taqdim etdi. Kompaniya faoliyatini boshlaganidan atigi bir oy o'tgandi.
30-iyulda viloyat hokimiyati tayyor ovqat yetkazib berish tizimini sinov rejimida ishga tushirganini e'lon qildi. 1-avgustdan boshlab "Garden Catering Trade" tender o'tkazmasdan 5 oy davomida bolalar bog'chalariga mahsulot yetkazib berish huquqini oldi.
Korrupsiyaga qarshi agentlik 2024-yil iyul oyida Farg'ona viloyatidagi davlat maktabgacha ta'lim muassasalarida ovqatlanishni tashkil etishda qonunbuzarliklarni aniqladi. Hokimning 25-iyuldagi qarori bilan "Garden Catering" kompaniyasi to'g'ridan-to'g'ri Quvasoy va Farg'onadagi bolalar bog'chalariga ovqat yetkazib beruvchi sifatida belgilandi. Agentlikning ma'lumotlariga ko'ra, bu qaror "Davlat xaridlari to'g'risida"gi qonun va Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 25-iyuldagi 626-sonli qarorini buzgan holda qabul qilingan.
626-sonli qarorga ko'ra, autsorsing kompaniyasi ommaviy ovqatlanish sohasida kamida bir yillik ish tajribasiga ega bo'lishi kerak. Biroq "Garden Catering Trade" 2024-yil 21-iyunda ro'yxatdan o'tgan va shartnoma tuzilgan vaqtda belgilangan talablarga javob bermagan.
Agentlik hokimiyatga qonunbuzarliklarni bartaraf etish, yetkazib beruvchini raqobat asosida tanlash, javobgar shaxslarga nisbatan choralar ko'rish va kelajakda bunday holatlarning oldini olishni talab qilgan holda ogohlantirish yubordi. Ammo amaliy choralar ko'rilmadi. Dastlabki tekshiruv materiallarida zaharlanish manbai bo'lgan mahsulotlar aynan shu kompaniya tomonidan yetkazib berilganligi ko'rsatilgan.
20-fevral kuni Farg'onada 2, 58 va 61-sonli davlat bolalar bog'chasining 62 nafar tarbiyalanuvchisi "o'tkir diareya" tashxisi bilan kasalxonaga yotqizilgan. Bu holat bo'yicha Jinoyat kodeksining 257¹-moddasi (sanitariya qonunchiligini buzish) bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan.

В детских садах Ферганской области произошло массовое отравление детей. Поставщиком питания выступило ООО "Garden Catering Trade", компания была выбрана с нарушением законодательства о госзакупках. Предупреждение Антикоррупционного агентства осталось без исполнения.
25 июля 2024 года решением хокима Ферганской области Хайрулло Бозорова в детских садах города Кувасая была внедрена система кейтеринга. Компания "Garden Catering Trade" представила предложения по приготовлению и поставке готовых блюд. На момент принятия решения компания существовала чуть более месяца.
30 июля областной хокимият сообщил о запуске системы доставки готового питания в тестовом режиме. С 1 августа "Garden Catering Trade" без проведения тендера получила право в течение пяти месяцев поставлять продукты в детские сады.
Антикоррупционное агентство в июле 2024 года выявило нарушения при организации питания в государственных дошкольных учреждениях Ферганской области. Решением хокима от 25 июля компания "Garden Catering" была напрямую определена поставщиком питания для дошкольных учреждений Кувасая и Ферганы. По данным агентства, решение принято с нарушением Закона «О государственных закупках» и постановления Кабинета министров №626 от 25 июля 2019 года.
Согласно постановлению №626, аутсорсинговая компания должна иметь не менее одного года опыта работы в сфере общественного питания. Однако "Garden Catering Trade" была зарегистрирована 21 июня 2024 года и на момент заключения договора не соответствовала установленным требованиям.
Агентство внесло в хокимият представление с требованием устранить нарушения, выбрать поставщика на конкурентной основе и принять меры к ответственным лицам. Однако практические меры не были приняты. В материалах доследственной проверки указано, что продукты, ставшие источником отравления, поставлялись именно этой компанией.
20 февраля в Фергане 62 воспитанника государственных дошкольных учреждений №2, 58 и 61 были госпитализированы с диагнозом «острая диарея». По факту возбуждено уголовное дело по статье 257¹ Уголовного кодекса (нарушение санитарного законодательства).