Yevropa Tiklanish va Taraqqiyot Banki (YTTB) O'zbekistonda farmatsevtika ishlab chiqarishini qo'llab-quvvatlash uchun 20 million yevro ajratdi. Bu mablag'lar ikki farmatsevtika kompaniyasining quvvatlarini modernizatsiya qilish va kengaytirishga yo'naltiriladi, bu esa ichki bozorda mahalliy ishlab chiqarilgan dori-darmonlar ulushini oshirishga yordam beradi.
YTTB matbuot xizmati ma'lum qilishicha, kredit O'zbekiston-Britaniya ishlab chiqaruvchisi Samarkand England Eco-Medical (SEEM) va uning hamkor kompaniyasi Bayan Medicalga berilgan. Ushbu korxonalar vena ichiga yuboriladigan eritmalar, generiklar va boshqa turli shakldagi dori vositalarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan.
Jalb qilingan mablag'lar yordamida SEEM antibiotiklarni ampulalarda, sharbatlarni, burun spreylarini, supozituarlarni va mazlarni ishlab chiqarish uchun yangi ishlab chiqarish liniyalarini sotib oladi, Bayan Medical esa ampula ishlab chiqarish uchun uskunalarni modernizatsiya qiladi. Loyiha import o'rnini bosishga yordam berishi kutilmoqda, chunki hozirda mamlakatdagi tibbiy mahsulotlarning taxminan 75% chet eldan yetkazib beriladi.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) выделит 20 миллионов евро на поддержку фармпроизводства в Узбекистане. Средства будут направлены на модернизацию и расширение мощностей двух фармацевтических компаний, что позволит увеличить долю лекарств отечественного производства на внутреннем рынке.
Как сообщила пресс-служба ЕБРР, кредит предоставлен узбекско-британскому производителю Samarkand England Eco-Medical (SEEM) и его партнерской компании Bayan Medical. Эти предприятия специализируются на выпуске внутривенных растворов, дженериков и других лекарственных средств в различных формах.
На привлеченные средства SEEM закупит новые производственные линии, в том числе для выпуска антибиотиков в ампулах, сиропов, назальных спреев, свечей и мазей, а Bayan Medical модернизирует оборудование для производства ампул. Ожидается, что проект будет способствовать импортозамещению, поскольку в настоящее время около 75% медицинской продукции в стране поставляется из-за рубежа.
ЕБРР отметил, что Узбекистан уже шесть лет остается крупнейшим получателем его инвестиций в Центральной Азии. Общий портфель банка в стране превышает 5,8 миллиарда евро в рамках 205 проектов.