O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi chegara hududida vaziyatning keskinlashayotganidan chuqur xavotirdaligini bildirdi.
Bayonotda: "Biz tomonlarni darhol otishmani to‘xtatishga, vazminlikka va keskinlikning yanada kuchayishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan harakatlardan tiyilishga chaqiramiz" deyilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni yuzaga keladigan barcha kelishmovchiliklar faqat tinch yo‘l bilan, siyosiy va diplomatik muloqotlar orqali, davlatlarning suvereniteti, hududiy yaxlitligi va o‘zaro hurmat prinsiplari asosida hal etilishi lozimligini ta’kidladi.
Pokiston "Tolibon"ga qarshi "ochiq urush" e’lon qildi va Afg‘onistonning bir qancha shaharlariga aviazarbalar berdi. Islomobodning ta’kidlashicha, toliblar Afg‘onistonni "Hindiston mustamlakasi"ga aylantirib, terrorizmni "eksport qilish"ni boshlagan va ularni yaqinda Pokiston hududida xudkush jangarilarning hujumlarida ayblagan.

Министерство иностранных дел Узбекистана выразило глубокую озабоченность эскалацией ситуации в приграничном районе между Афганистаном и Пакистаном.
В заявлении говорится: "Мы призываем стороны немедленно прекратить огонь, проявить сдержанность и воздержаться от действий, которые могут привести к дальнейшему обострению напряженности".
Кроме того, узбекская сторона подчеркнула, что все возникающие разногласия должны решаться исключительно мирным путем, через политический и дипломатический диалог, на основе принципов суверенитета, территориальной целостности и взаимного уважения государств.
Пакистан объявил "открытую войну" против "Талибана" и нанес авиаудары по нескольким городам Афганистана. Исламабад утверждает, что талибы превратили Афганистан в "колонию Индии", начали "экспорт терроризма" и обвинили их в недавних атаках смертников на территории Пакистана.