O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi chegara hududida vaziyatning keskinlashayotganidan chuqur xavotirdaligini bildirdi.
Bayonotda: "Biz tomonlarni darhol otishmani to‘xtatishga, vazminlikka va keskinlikning yanada kuchayishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan harakatlardan tiyilishga chaqiramiz" deyilgan.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni yuzaga keladigan barcha kelishmovchiliklar faqat tinch yo‘l bilan, siyosiy va diplomatik muloqotlar orqali, davlatlarning suvereniteti, hududiy yaxlitligi va o‘zaro hurmat prinsiplari asosida hal etilishi lozimligini ta’kidladi.
Pokiston "Tolibon"ga qarshi "ochiq urush" e’lon qildi va Afg‘onistonning bir qancha shaharlariga aviazarbalar berdi. Islomobodning ta’kidlashicha, toliblar Afg‘onistonni "Hindiston mustamlakasi"ga aylantirib, terrorizmni "eksport qilish"ni boshlagan va ularni yaqinda Pokiston hududida xudkush jangarilarning hujumlarida ayblagan.

The Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan expressed deep concern over the escalating situation in the border area between Afghanistan and Pakistan.
The statement said: "We call on the parties to immediately cease fire, exercise restraint, and refrain from actions that could lead to further intensification of tensions."
Additionally, the Uzbek side emphasized that all arising disagreements must be resolved exclusively through peaceful means, via political and diplomatic dialogue, based on the principles of sovereignty, territorial integrity, and mutual respect of states.
Pakistan declared an "open war" against the "Taliban" and conducted airstrikes on several Afghan cities. Islamabad claims that the Taliban have turned Afghanistan into an "Indian colony," started "exporting terrorism," and blamed them for recent suicide attacks on Pakistani territory.