Surxondaryo viloyatida yo‘l va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish rejalari muhokama qilindi. Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-fevraldagi yig‘ilishda Boysun-Denov yo‘lining 111 km qismini sement-beton qoplamaga o‘tkazish loyihasi e’lon qilindi. Bu loyiha Osiyo taraqqiyot banki tomonidan 183 mln dollar hisobiga moliyalashtirilmoqda. Yo‘l ishga tushgach, yuk hajmi ikki baravar oshadi, tashish vaqti 3 soatdan 1,5 soatga qisqaradi.
Prezident O‘zbekistonni Afg‘oniston va Tojikiston bilan bog‘laydigan 178 km magistral yo‘lning 30 yildan beri kapital ta’mirlanmaganligini ta’kidladi. Mutasaddilarga qurilish ishlarini uch oy ichida boshlash topshirildi.
Yig‘ilishda temiryo‘l qatnovini yaxshilash ham muhokama qilindi. Toshkent-Termiz yo‘nalishidagi poyezdlar 14 soatdan ko‘proq vaqt sarflaydi. Koreyalik hamkorlar bilan zamonaviy tezyurar poyezdlarni yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Toshg‘uzor-Boysun-Qumqo‘rg‘on uchastkasini tezyurar poyezdga moslash loyihasi va Qumqo‘rg‘on-Quduqli temiryo‘lini elektrlashtirish ishlari boshlanishi belgilandi.
Termiz-Istanbul va Termiz-Dubay yo‘nalishlarida yangi reyslar qo‘yilishi, shuningdek, Surxondaryoga olib kelinayotgan 125 ta avtobusni viloyat ichidagi yo‘nalishlarga qo‘yish rejalashtirilmoqda.

В Сурхандарьинской области запланирована модернизация дорожной и транспортной инфраструктуры. Об этом сообщил президент Шавкат Мирзиёев на совещании 27 февраля. По его словам, два года назад начался проект по переводу 111-километрового участка дороги Байсун-Денау на цементно-бетонное покрытие при финансировании Азиатского банка развития в размере 183 млн долларов. После завершения проекта грузопоток удвоится, а время перевозки сократится с 3 до 1,5 часов.
Президент также отметил, что 178-километровая магистраль, связывающая Узбекистан с Афганистаном и Таджикистаном, не ремонтировалась капитально почти 30 лет. Ответственным лицам поручено начать строительные работы в течение трех месяцев.
На совещании особое внимание было уделено железнодорожному сообщению. В настоящее время пассажирские поезда на направлении Ташкент-Термез находятся в пути более 14 часов. Достигнута договоренность с корейскими партнерами о поставке современных скоростных поездов (предположительно, Hyundai Rotem). Запланировано начало проекта по адаптации участка Тошгузар-Байсун-Кумкурган для скоростных поездов и начало работ по электрификации 103-километровой железной дороги Кумкурган-Кудуклы.
Также определены новые рейсы по направлениям Термез-Стамбул и Термез-Дубай. Поручено направить 125 автобусов, доставляемых в Сурхандарьинскую область, на внутриобластные маршруты.
К концу года будет завершен проект по обеспечению централизованным питьевым водоснабжением 56 тысяч жителей Музрабата. Начнется проект по подведению канализации к центрам Музрабат, Алтынсай, Ангор, Кизирик и Байсун.