Termiz xalqaro savdo markazi hududi 1 ming gektarga kengaytiriladi. Prezident 27-fevraldagi yig‘ilishda bu haqda ma’lum qildi.
O‘tgan yili markazga 800 mingdan ortiq afg‘on fuqarosi tashrif buyurgan, eksport 320 million dollarni tashkil etgan. Endilikda markazdagi tovar savdosi va xizmatlar eksport sifatida baholanadi, ularga qo‘shilgan qiymat solig‘i (QQS) nol stavkada qo‘llanadi.
Markazda yirik ishlab chiqarish quvvatlari yaratish rejalashtirilgan. Eksport hajmi joriy yil 600 million, kelasi yil 1 milliard dollarga yetkazilishi, qo‘shimcha 10 ming ish o‘rni yaratilishi belgilandi.
Markazda qonun ustuvorligini ta’minlash uchun maxsus prokuratura va ichki ishlar bo‘limi faoliyatini boshlaydi. Markaz 2024-yil avgust oyida ochilgan bo‘lib, Afg‘oniston fuqarolari vizasiz 15 kungacha tashrif buyurishlari mumkin.

Территория Термезского международного торгового центра будет расширена до 1 тысячи гектаров. Об этом президент сообщил на совещании 27 февраля.
В прошлом году центр посетили более 800 тысяч афганских граждан, экспорт составил 320 миллионов долларов. Теперь торговля товарами и услугами в центре будет оцениваться как экспорт, к ним будет применяться нулевая ставка налога на добавленную стоимость (НДС).
В центре планируется создание крупных производственных мощностей. Экспортный объем должен достичь 600 миллионов долларов в текущем году и 1 миллиарда долларов в следующем, а также создать 10 тысяч дополнительных рабочих мест.
Для обеспечения верховенства закона в центре начнут работу специальная прокуратура и отдел внутренних дел. Центр был открыт в августе 2024 года, граждане Афганистана могут посещать его без визы сроком до 15 дней.