O'zbekistonlik futbolchilarning aksariyati, 2025/2026-yilgi Eron Pro-ligasida o'ynagan, mamlakatni tark etgan.
Championat.Asia ma'lumotlariga ko'ra, "Istiqlol" himoyachisi Rustam Ashurmatov Dubayga yo'l olgan, uning jamoadoshi Jaloliddin Masharipov Italiyada reabilitatsiyadan o'tmoqda.
"Persepolis" qanot himoyachisi Oston Urunov Eron chegarasidan o'tib Turkiyaga ketgan. Hujumchi Igor Sergeyev ham mamlakatni tark etish uchun chegaraga yo'l olgan.
"Traktor" yarim himoyachisi Odil Hamrobekov Toshkentga qaytib kelgan.
Eslatib o'tamiz, 28-fevralda Isroil qurolli kuchlari Erondagi harbiy ob'ektlarga hujum qilgan, bu Isroil mudofaa vaziri Isroel Kats tomonidan tasdiqlangan. AQSh prezidenti Donald Tramp esa Isroil bilan birgalikda Eronning "bevosita tahdidi" va yadro quroliga ega bo'lishining oldini olish maqsadida keng ko'lamli harbiy operatsiya boshlanganligini e'lon qilgan.

Почти все узбекские футболисты-легионеры, выступавшие в чемпионате Иранской Про-лиги 2025/2026, уже находятся за пределами страны.
Согласно данным Championat.Asia, защитник "Истиклола" Рустам Ашурматов отправился в Дубай, а его одноклубник Жалолиддин Машарипов проходит курс реабилитации в Италии.
Вингер "Персеполиса" Остон Урунов пересек иранскую границу и направился в Турцию. Нападающий Игорь Сергеев также выехал к границе, чтобы покинуть страну.
Полузащитник "Трактора" Одил Хамробеков уже вернулся в Ташкент.
Напомним, 28 февраля израильские вооруженные силы атаковали военные объекты в Иране, что официально подтвердил министр обороны страны Исраэль Кац. Позже президент США Дональд Трамп подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана совместно с Израилем.
В настоящее время ситуация в ближневосточном регионе перешла в стадию масштабного военного противостояния.