Birlashgan Arab Amirliklarida O'zbekiston diplomatlari mamlakatdan parvozlarni bekor qilish tufayli chiqib ketolmay qolgan fuqarolarga yordam ko'rsatdi. Ko'pchilik qiyin vaziyatda qolgan bo'lsa-da, hozir ularning barchasi mehmonxonalarga joylashtirilgan va xavfsizlikda.
Dubaydagi Hyatt Place mehmonxonasiga 93 vatandosh joylashtirildi. Ulardan 61 nafari avval shu mehmonxonadan chiqarilgan va vaqtincha uysiz qolgan, 27 nafari esa Floria Hotel'dan chiqarilgan. Shuningdek, shahar ko'chalarida uysiz topilgan yana 5 o'zbekistonlik ham xavfsiz joylashtirildi.
Dubaydagi Hampton by Hilton mehmonxonasiga 39 vatandosh joylashtirildi. Abu-Dabida og'ir ijtimoiy vaziyatda qolgan 4 vatandosh uchun AG Hotel Abu Dhabi'da turar joy taqdim etildi. Ularning sog'lig'i va xavfsizligi maxsus nazorat ostida.
"O'zbekistonning BAA'dagi diplomatik vakolatxonalari profil tuzilmalar bilan amaliy va tashkiliy yordam ko'rsatmoqda, doimiy monitoring olib boradi va har bir murojaatga tezkor javob beradi," - deb xabar berilmoqda.
Elchixonada fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, shuningdek qiyin sharoitda ularni qo'llab-quvvatlash ishlari davom etishi kafolatlandi.
Ilgari diplomatlar Qatar havo makonini vaqtincha yopilishi tufayli Dohadagi Hamad xalqaro aeroportida qolib ketgan vatandoshlarga yordam ko'rsatgan edi.

В Объединенных Арабских Эмиратах дипломаты Узбекистана оказали помощь гражданам, которые не смогли вылететь из страны из-за отмены авиарейсов. Многие оказались в тяжелой ситуации, но теперь все размещены в гостиницах и находятся в безопасности.
В отеле Hyatt Place Dubai разместили 93 соотечественника. Среди них — 61 человек, ранее выселенный из этого же отеля и оставшийся без временного жилья, а также 27 граждан, выселенных из Floria Hotel. Еще 5 узбекистанцев, обнаруженных на улицах города без крова, также получили безопасное размещение.
Одновременно в Hampton by Hilton Dubai организовано проживание для 39 граждан Узбекистана. В Абу-Даби четырем соотечественникам, оказавшимся в тяжелой социальной ситуации, предоставлено жилье в AG Hotel Abu Dhabi. Их здоровье и безопасность находятся на особом контроле.
"Дипломатические представительства Узбекистана в ОАЭ совместно с профильными структурами обеспечивают практическую и организационную поддержку, ведут постоянный мониторинг и оперативно реагируют на каждое обращение", — говорится в сообщении.
В посольстве заверили, что работа по защите прав и законных интересов граждан, а также их поддержке в непростых условиях продолжится.
Ранее дипломаты оказали помощь соотечественникам, которые оказались заблокированы в международном аэропорту Хамад в Дохе из-за временного закрытия воздушного пространства Катара.