Toshkent – Isroilning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Gideon Lustig Toshkentda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida mamlakatining Yaqin Sharqdagi vaziyatga o‘z pozitsiyasini bayon qildi. Diplomat Isroil va AQSH hozirgi vaqtda faol harbiy operatsiya boshlagan sabablarini batafsil izohladi.
Lustigning so‘zlariga ko‘ra, ziddiyat ikki tomonlama mojarodan chiqib, butun mintaqa manfaatlariga ta‘sir qilmoqda. U Isroil harakatlarini tajovuz emas, balki kelajakdagi mavjudlik xavfini oldini olish uchun majburiy profilaktika choralari deb hisoblaydi.
Diplomat to‘rt asosiy omilni ta‘kidladi: Eronning ballistik raketalar ishlab chiqarishini tezlashtirishi, yer osti harbiy infratuzilmasini joylashtirishi, yuqori darajada (60% gacha) boyitilgan uranni saqlashi va kelgusida dasturni to‘xtatish ancha qiyinlashadi degan bahosi.
Lustig aytdi: "Biz Eron tomonidan bevosita va doimiy tahdid ostidamiz. Eron rahbariyati o‘n yillar davomida Isroilni yo‘q qilish niyatini ochiq bildirgan".
U Isroilning Eron harbiy strategiyasini uch yo‘nalishda qurganini ta‘kidladi: yadro dasturini rivojlantirish, ballistik raketalar dasturi va mintaqadagi qurolli tashkilotlarni qo‘llab-quvvatlash va moliyalashtirish.
Eronning yer osti infratuzilmasini joylashtirishi kelajakda uni zararsizlantirish imkoniyatini murakkablashtiradi, deb hisoblaydi Isroil. Lustig qo‘shimcha qildi: "Agar biz hozir harakat qilmasak, yaqin kelajakda ular ma‘lum immunitet darajasiga erishib, ularning imkoniyatlarini yo‘q qilish ancha qiyinlashardi".

Ташкент – Чрезвычайный и полномочный посол Израиля в Узбекистане Гидеон Лустиг на встрече с журналистами в Ташкенте представил официальную позицию своей страны относительно текущей ситуации на Ближнем Востоке. Дипломат подробно аргументировал, почему Израиль и США перешли к активной фазе военной операции именно в данный момент.
По словам Лустига, нынешнее противостояние уже переросло рамки двустороннего конфликта, затронув интересы всего региона. Дипломат подчеркнул, что израильская сторона рассматривает свои действия не как акт агрессии, а как вынужденную превентивную меру для предотвращения экзистенциальной угрозы в будущем.
Посол обозначил четыре ключевых фактора: ускорение производства баллистических ракет Ираном, размещение военной инфраструктуры под землёй, сохранение высокообогащенного урана (до 60%) и оценку, что в будущем остановить программу будет значительно сложнее.
Лустиг заявил: "Мы находимся под непосредственной, постоянной угрозой со стороны Ирана. Иранское руководство на протяжении десятилетий открыто заявляло о намерении уничтожить Израиль".
Он отметил, что Израиль выделяет три основных направления иранской военной стратегии: развитие ядерной программы, программа баллистических ракет и поддержка вооруженных организаций в регионе.
Размещение инфраструктуры в подземных укрытиях существенно усложняет возможность ее нейтрализации в будущем, считает израильская сторона. Лустиг добавил: "Если бы мы не предприняли действия сейчас, в ближайшем будущем они могли бы достичь уровня, когда их возможности стало бы намного сложнее уничтожить".
Главный тезис сводился к тому, что решение о начале активных действий принималось исходя из оценки "окна возможностей".