Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi Toshkent viloyatida "Musaffo obi hayot magistral suv ta'minoti" AJ tomonidan ichimlik suvi va oqova xizmatlari tariflari oshirilishi natijasida iste'molchilardan 2,2 mlrd so'mdan ortiq mablag' asossiz undirilganini aniqladi.
Qo'mita tegishli tashkilotga bu mablag'larni qaytarish, moliyaviy jarima qo'llash va kelajakda bunday holatlarni oldini olish bo'yicha ko'rsatma berdi. Avvalroq qo'mita "Yerostigaz" tomonidan Angren AESga gaz yetkazib berishda 2,8 mlrd so'm asossiz undirilganini aniqlagan edi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей выявил, что в Ташкентской области АО "Муссаффо оби хаёт магистрал сув таъминоти" незаконно собрало с потребителей более 2,2 млрд сум из-за повышения тарифов на питьевую воду и канализационные услуги.
Комитет выдал предписание соответствующей организации о возврате средств, наложении финансового штрафа и предотвращении подобных случаев в будущем. Ранее комитет установил, что "Еростигаз" незаконно собрал около 2,8 млрд сум за поставку газа Ангренской ТЭС в феврале-марте 2024 года.