Prezident Shavkat Mirziyoyev ijodiy sohani tez rivojlantirishga qaratilgan muhim farmonni imzoladi. Ushbu farmon sanʼat va intellektual mahsulotni asosiy iqtisodiy omilga aylantirish uchun keng qamrovli tizimni belgilab beradi. 2026-yil 16-fevral sanasidagi farmon kelgusi bir necha yil davomida ijodiy sanoatlarni milliy iqtisodiyotga integratsiya qilish bo‘yicha strategik ko‘rinishni belgilaydi.
2030-yilga kelib hukumat mamlakat iqtisodiy manzarasini o‘zgartirishga qaratilgan bir qator asosiy ko‘rsatkichlarga erishishni maqsad qilmoqda:
Ushbu o‘sishni taʼminlash uchun 2026–2027-yillardagi rivojlanishning birinchi bosqichi ixtisoslashtirilgan Ijodiy Sanoat Parki uchun infratuzilmani qurishga qaratiladi. Ushbu loyiha davlat-xususiy sheriklik modeli orqali amalga oshiriladi, bu esa davlat nazorati va xususiy innovatsiyalarni uyg‘unlashtiradi.
Rejalashtirilgan park ham kasbiy rivojlanish, ham jamoat dam olishini qo‘llab-quvvatlaydigan ko‘p funksiyali ekotizim sifatida mo‘ljallangan. Farmonga ko‘ra, ushbu inshoot quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
Zamonaviy infratuzilma va aniq moliyaviy maqsadlarni taʼminlash orqali hukumat ijodiy sohani “Yangi O‘zbekiston”ning asosiy tayanchiga aylanishini, shuningdek, ichki isteʼdod va xalqaro investitsiyalarni jalb qilishini kutmoqda.