Prezident Shavkat Mirziyoyev ijodiy sohani tez rivojlantirishga qaratilgan muhim farmonni imzoladi. Ushbu farmon sanʼat va intellektual mahsulotni asosiy iqtisodiy omilga aylantirish uchun keng qamrovli tizimni belgilab beradi. 2026-yil 16-fevral sanasidagi farmon kelgusi bir necha yil davomida ijodiy sanoatlarni milliy iqtisodiyotga integratsiya qilish bo‘yicha strategik ko‘rinishni belgilaydi.
2030-yilga kelib hukumat mamlakat iqtisodiy manzarasini o‘zgartirishga qaratilgan bir qator asosiy ko‘rsatkichlarga erishishni maqsad qilmoqda:
Ushbu o‘sishni taʼminlash uchun 2026–2027-yillardagi rivojlanishning birinchi bosqichi ixtisoslashtirilgan Ijodiy Sanoat Parki uchun infratuzilmani qurishga qaratiladi. Ushbu loyiha davlat-xususiy sheriklik modeli orqali amalga oshiriladi, bu esa davlat nazorati va xususiy innovatsiyalarni uyg‘unlashtiradi.
Rejalashtirilgan park ham kasbiy rivojlanish, ham jamoat dam olishini qo‘llab-quvvatlaydigan ko‘p funksiyali ekotizim sifatida mo‘ljallangan. Farmonga ko‘ra, ushbu inshoot quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
Zamonaviy infratuzilma va aniq moliyaviy maqsadlarni taʼminlash orqali hukumat ijodiy sohani “Yangi O‘zbekiston”ning asosiy tayanchiga aylanishini, shuningdek, ichki isteʼdod va xalqaro investitsiyalarni jalb qilishini kutmoqda.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал знаковый указ, направленный на быстрое развитие креативного сектора, устанавливающий комплексную систему для превращения художественной и интеллектуальной продукции в основной экономический драйвер. Указ от 16 февраля 2026 года определяет стратегическое видение интеграции креативных индустрий в национальную экономику в ближайшие несколько лет.
К 2030 году правительство планирует достичь ряда ключевых показателей, которые преобразуют экономический ландшафт страны:
Для содействия этому росту первый этап развития в 2026–2027 годах будет сосредоточен на создании инфраструктуры для специализированного Креативного индустриального парка. Этот проект будет реализован через модель государственно-частного партнёрства, обеспечивая сочетание государственного надзора и частных инноваций.
Планируемый парк предназначен для функционирования как многофункциональная экосистема, поддерживающая как профессиональное развитие, так и общественный отдых. Согласно указу, объект будет включать:
Предоставляя современную инфраструктуру и чёткие финансовые цели, правительство ожидает, что креативный сектор станет краеугольным камнем «Нового Узбекистана», привлекая как внутренние таланты, так и международные инвестиции.