Xorazm viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar simobning katta miqdorini noqonuniy sotishga urinishni muvaffaqiyatli to‘xtatdi. Simob yuqori darajada zaharlangan va tartibga solingan metall hisoblanadi.
Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabandaga qarshi bo‘limi tomonidan Yangiyo‘l tumanida o‘tkazildi. Maxsus operatsiya davomida Xiva aholisidan biri “shartli xaridor”ga qariyb 20 kg simobni 5000 dollarga sotishga urinayotganida qo‘lga olindi.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun o‘ta zaharli bo‘lgani sababli yuqori xavfli zararli modda sifatida tasniflanadi. O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat‘iy tartibga solinadi va maxsus davlat ruxsatnomalari va ixtisoslashtirilgan qayta ishlash tartiblarini talab qiladi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar jamoatchilikni ogohlantirdiki, zaharlangan moddalarni ruxsatsiz ishlatish jiddiy qonuniy oqibatlarga olib keladi.