Isroilning G‘azo sektoridagi harbiy harakatlari davomida minglab xorijiy davlat fuqarolari jangovar harakatlarda qatnashdi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasida 264 nafar O‘zbekiston fuqarosi xizmat qilgan.
Al Jazeera nashri o‘zining tahliliy maqolasida Isroilning G‘azodagi harbiy kampaniyasi davomida minglab xorijiy davlat fuqarolarining janglarda qatnashganini e’lon qildi.
Nashrga ko‘ra, Isroil mudofaa armiyasining katta qismi ikki fuqarolikka ega. Ularning orasida, nashrning yozishicha, AQSh, Fransiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Ukraina, Rossiya va boshqa davlatlar fuqarolari ham bor.
Kamida 12 000–13 000 nafar harbiy xizmatchi AQSh fuqarosi bo‘lib, ular eng katta guruhni tashkil qiladi. Shuningdek, Fransiya va Rossiya fuqarolari soni ham sezilarli — 5 000–6 000 nafar. Buyuk Britaniya, Germaniya va Ukraina fuqarolari soni 1 000 dan ortiq.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil tomonida 264 nafar O‘zbekistonlik jang qilgan — ular 5 millat vakillariga tegishli. Aniq millatlar ko‘rsatilmagan, ammo ularning Isroil fuqaroligiga ega ekanligi ta’kidlangan.
Mualliflar ta’kidlashicha, xorijliklarning bir qismi Isroil armiyasida doimiy xizmat qilmoqda, bir qismi esa mojaro keskinlashgandan keyin mamlakatga kelgan.
Iqtibos keltirilgan inson huquqlari tashkilotlari harbiy xizmatchilarning kelib chiqish davlatlarida tergov o‘tkazish va ularni potentsial javobgarlikka tortish zarurligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, bir qator davlatlarning rasmiy organlari bunday choralarni boshlaganliklari haqida ochiqchasiga e’lon qilmagan.
G‘azodagi mojaro keskin xalqaro munozaralar mavzusi bo‘lib qolmoqda, xorijiy fuqarolarning jangovar harakatlarda qatnashishi esa diplomatik va huquqiy tortishuvlarga sabab bo‘lmoqda.