O‘zbekistonda 2026-yilda uy-joy qurilishi va ipoteka kreditlarini qo‘llab-quvvatlashni sezilarli darajada kengaytirish rejalashtirilmoqda. Prezident farmoniga ko‘ra, ipoteka dasturlarini amalga oshirish uchun 23 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi.
Bu chora-tadbirlar "O‘zbekiston – 2030" strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha davlat dasturining bir qismi bo‘lib, e‘lon qilingan "Mahalla va butun jamiyatni rivojlantirish yili" doirasida amalga oshirilmoqda. Hukumat ushbu tashabbusning uy-joy masalasini yangi bosqichga ko‘tarishi va aholi uchun uy-joyning qulayligini oshirishiga umid qilmoqda.
Dasturni moliyalashtirish bir necha manbalardan ta’minlanadi. Asosiy mablag‘ miqdori — 12,2 trillion so‘m davlat byudjetidan ajratiladi. Yana 7,8 trillion so‘m tijorat banklari o‘z resurslari hisobidan taqdim etadi, qolgan mablag‘lar esa qo‘shimcha moliyaviy manbalardan jalb qilinadi.
Shu bilan birga, hokimiyat uy-joy bozor narxlarini hisobga olgan holda ipoteka kreditlari chegaralarini qayta ko‘rib chiqadi. Toshkent shahrida maksimal kredit miqdori 480 million so‘mni tashkil etadi, mamlakatning boshqa hududlarida esa — 380 million so‘m. Bunday farqlash, kutilishicha, hududlar bo‘yicha ko‘chmas mulk narxlari farqlarini hisobga olishga imkon beradi.
Dastur boshlang‘ich to‘lov va foizlarni to‘lashda qiyinchiliklarga duch kelayotgan fuqarolarga alohida e‘tibor qaratadi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri subsidiyalar taqdim etish uchun byudjetda 2,7 trillion so‘m mablag‘ belgilangan. Hukumatda kompleks chora-tadbirlarning mamlakat bo‘ylab minglab oilalar uchun o‘z uy-joyini sotib olishni yanada qulayroq qilishi mumkin deb hisoblanmoqda.