O‘zbekistonda Ramazon oyi 2026-yil 19 fevraldan boshlanadi, rasmiy e’lon qilingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev "Muborak Ramazon oyini munosib o‘tkazish to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi. Hujjatga ko‘ra, O‘zbekiston Musulmonlari idorasi tomonidan taqdim etilgan 2026-yilda Ramazonning 19 fevraldan boshlanishi haqidagi ma’lumot ma’lumot uchun qabul qilindi.
Qarorda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari va Toshkent shahar hokimligiga Ramazonni milliy an’analar va qadriyatlar asosida o‘tkazishni ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish vazifasi yuklatildi.
Ushbu ishlar Din ishlari qo‘mitasi, O‘zbekiston Mahalla fondi, Ijtimoiy himoya milliy agentligi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash "Nuroniy" jamg‘armasi va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda olib boriladi.
• kam ta’minlangan oilalar, muhtojlar va ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarga keng qamrovli yordam ko‘rsatish;
• mahallalarni o‘zaro hurmat, birlik, adolat va axloqiy tarbiya markazlari sifatida mustahkamlash;
• Ramazon bilan bog‘liq tadbirlarni ixcham, mazmunli va iqtisodiy tarzda tashkil etish, isrof va behuda sarflarning oldini olish.

Рамадан в Узбекистане начнется 19 февраля 2026 года, согласно официальному объявлению.
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О достойном проведении благословенного месяца Рамадан». В соответствии с документом, информация, предоставленная Управлением мусульман Узбекистана о том, что Рамадан в 2026 году начнется 19 февраля, принята к сведению.
Постановление предписывает Совету Министров Республики Каракалпакстан, областным администрациям и администрации города Ташкента реализовать меры по обеспечению проведения Рамадана в соответствии с национальными традициями и ценностями.
Эти усилия будут осуществляться в сотрудничестве с Комитетом по делам религий, Ассоциацией махаллей Узбекистана, Национальным агентством социальной защиты, Фондом «Нуроний» по поддержке социальной деятельности ветеранов Узбекистана и другими партнерскими организациями.
В рамках темы «Рамадан – месяц сострадания, солидарности и благодарности» определены следующие приоритеты:
• оказание всесторонней поддержки малообеспеченным семьям, нуждающимся и социально уязвимым группам;
• организация мероприятий, связанных с Рамаданом, компактным, содержательным и экономичным образом, предотвращая расточительство и излишества.