Bu qaror AQSh prezidenti Donald Trampning yanvar oyi boshida amalga oshirilgan harbiy operatsiya va Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo‘lga olgandan keyin mamlakat neft zaxiralariga kirish rejasining bir qismidir. O‘tgan hafta Tramp neft sanoati Venesuelaning vayron bo‘lgan energetika sektorini tiklash uchun kamida 100 milliard dollar sarmoya kiritishga tayyor ekanligini aytdi.
Biroq, amerikalik energetika kompaniyalari bu rejalarga nisbatan shubha bildirdi. 9-yanvar kuni Oq uyda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ExxonMobil bosh direktori Darren Vuds Venesuelaning huquqiy va tijorat infratuzilmasi yo‘qligi sababli “investitsiyalar uchun jozibador emas” ekanligini ta’kidladi. Boshqa rahbarlar ham ko‘p yillik inqirozga duchor bo‘lgan mamlakatga darhol milliardlab dollar sarmoya kiritishga tayyor emas.
Oq uy matbuot kotibi Taylor Rodjers ma’muriyat “benzeri ko‘rilmagan investitsiyalar”ga tayyor bo‘lgan neft kompaniyalari bilan “ijobiy, doimiy muzokaralar” olib borayotganini ta’kidladi.

The decision to sell is part of US President Donald Trump's plans to gain access to Venezuela's oil reserves following a military operation and the capture of the country's president, Nicolás Maduro, in early January. Last week, Trump stated that the oil industry is ready to invest at least $100 billion in restoring Venezuela's devastated energy sector.
However, American energy companies have expressed skepticism about these plans. At a meeting at the White House on January 9, ExxonMobil CEO Darren Woods noted that Venezuela remains "unattractive for investment" due to the lack of legal and commercial infrastructure. Other executives are also not ready to immediately invest billions in a country gripped by a long-standing crisis.