Xorazm viloyatida huquqni muhofaza qiluvchi organlar yuqori darajada zaharlangan va tartibga solingan metall bo'lgan simobning katta miqdorini noqonuniy sotishga urinishni muvaffaqiyatli to'xtatdi.
Operatsiya viloyat Bojxona boshqarmasining kontrabandaga qarshi bo'limi tomonidan Yangiyorik tumanida o'tkazildi. Maxsus operatsiya paytida Xiva aholisidan biri "shartli xaridor"ga 20 kg ga yaqin simobni 5000 dollarga sotishga urinib, ushlab qolindi.
Hozirgi vaqtda xavfli moddaning kelib chiqishini aniqlash va noqonuniy savdoda ishtirok etgan boshqa shaxslarni aniqlash uchun dastlabki tergov olib borilmoqda.
Simob inson salomatligi va atrof-muhit uchun o'ta zaharli bo'lganligi sababli yuqori xavfli modda sifatida tasniflanadi. O'zbekiston qonunchiligiga ko'ra, bunday materiallarni tashish, saqlash va sotish qat'iy tartibga solingan bo'lib, maxsus davlat ruxsatnomalari va ixtisoslashtirilgan qayta ishlash tartiblarini talab qiladi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar jamoatchilikni zaharli moddalarni ruxsatsiz ishlatish jiddiy qonuniy oqibatlarga olib kelishini eslatdi.