Prezident tomonidan 16-fevralda tasdiqlangan yangilangan "O'zbekiston – 2030" Strategiyasiga ko'ra, O'zbekistonda tabiiy gaz ishlab chiqarish 2027-yildan boshlab barqaror o'sishga o'tishi kutilmoqda. Bu o'zgarish ishlab chiqarishning pasayish davridan so'ng sodir bo'lib, uzoq muddatli ishlab chiqarish maqsadlarini qayta ko'rib chiqish natijasidir.
Strategiya kelgusi yillarda mamlakat energetika sohasi uchun aniq yo'nalish belgilaydi. 2025-yilda ishlab chiqarish 41,7 milliard kub metrni tashkil etgan bo'lsa (davlat korxonasi "O'zbekneftegaz" 25,2 milliard kub metrni ta'minlagan), yaqin kelajakda vaqtinchalik biroz pasayish kutilmoqda.
2026-yil uchun ishlab chiqarish 3,6% (1,5 milliard kub metr) ga kamayib, 40,2 milliard kub metrga tushishi prognoz qilinmoqda. Biroq, keyingi yillarda barqaror yillik o'sish kuzatilishi kutilmoqda:
Bu ijobiy tendensiyaga qaramay, 48,5 milliard kub metrlik yangi 2030-yil maqsadi 2023-yil sentyabrda belgilangan dastlabki 62 milliard kub metrlik maqsaddan sezilarli darajada pastroqdir. Bu o'zgartirish oldingi kutishlardan 21,7% ga kamayishni anglatadi.
Yakuniy strategiya 2025-yil oxirida muhokama qilingan loyiha versiyasiga qaraganda qisqa muddatli istiqbolni yanada optimistik ko'rsatadi, bu versiya 2028-yilgacha pasayishning davom etishini bashorat qilgan edi. Hozirgi yo'l xaritasi hukumat ishlab chiqarishning pasayishini barqarorlashtirish va tezroq teskari aylantirishni maqsad qilganligini ko'rsatadi.
Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ilgari sohaning barqarorlashishi asosan Qoraqalpog'iston Respublikasidagi yangi gaz konlarini rivojlantirish hisobiga amalga oshirilishini ta'kidlagan. Bu yangi manbalar eski quduqlarning tabiiy kamayishini qoplash va qayta ko'rib chiqilgan 2030-yil maqsadlariga erishish uchun zarur hajmni ta'minlashga yordam beradi.
Rasmiy strategiya ko'rsatkichlari va Statistika agentligi ma'lumotlari (2025-yil uchun 42,3 milliard kub metrni hisoblagan) o'rtasidagi nomuvofiqliklar tushuntirilmagan bo'lsa-da, asosiy maqsad energiya mustaqilligini ta'minlash va sanoatni kengaytirishni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.