Prezident Shavkat Mirziyoyev muqaddas Ramazon oyining boshlanishi bilan hamyurtlarini tabriklab, bu oyning mehribonlik, saxiylik va rahm-shafqat davri sifatidagi ahamiyatini ta'kidladi.
«Samimiy, butun qalbdan sizni, butun xalqimizni yaxshilik, rahm-shafqat va qalbiy saxiylik timsoli bo'lgan muqaddas Ramazon oyining boshlanishi bilan tabriklayman. Albatta, bu muborak kunlarda hammamiz Ollohga shukrona aytamizki, xalqimiz bilan birga tinchlik, birdamlik va kelishuv muhitida yana Ramazonni kutib olamiz», – deb aytilgan tabrik matnida.
Prezidentning so'zlariga ko'ra, bu oyni munosib o'tkazish maqsadida mamlakatda keng tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Xususan, mahalla aholisi, jamoat arboblari turar-joy massivlari, masjid va madrasalarni obodonlashtirishga, keksa va yordamga muhtoj kishilarni ziyorat qilishga, qo'shnilar, qarindoshlarga g'amxo'rlik va hurmat ko'rsatishga, Ramazon oyi bilan bog'liq tadbirlarni tashkil etishga katta e'tibor qaratmoqda.
«Buyuk ajdodlarimizning sharafli an'analariga sodiq xalqimizning maqsadga intilishi va energiyasi tufayli Toshkentda – Islom sivilizatsiyasi markazi, Samarqandda esa Imom Buxoriy majmuasi qurilishi yakunlanganligini faxr bilan ta'kidlamoqchiman», – dedi Mirziyoyev. U ushbu majmualarning ochilish marosimida ishtirok etishini qo'shimcha qildi.
«Afsuski, hozirda dunyoning turli mintaqalarida urush va nizolar davom etmoqda. Pok niyatlar va yaxshi istaklar amalga oshadigan bu yorug' oyda biz butun qalbdan barcha janjal va qarama-qarshiliklar to'xtashini, tinchlik, o'zaro ishonch va hamkorlik mustahkam bo'lishini tilaymiz. Bundan foydalanib, chet elda yashovchi hamyurtlarimizga, butun musulmon ummatiga samimiy tabriklar va yaxshi tilaklarimizni ham bildirmoqchiman», – dedi prezident.