O'g'li va jiyanini Sankt-Peterburgdagi bitiruv bayramiga yuborgan Muzaffar Hamdamov lavozimidan ozod qilindi. Yana 5 xodimga nisbatan intizomiy choralar qo'llash to'g'risidagi takliflar kiritildi.
Davlat xizmatchilari qarindoshlarini iqtidorli o'quvchilar o'rniga Sankt-Peterburgdagi bitiruv bayramiga yuborilganligi haqidagi fakt bo'yicha xizmat tekshiruvi o'tkazildi. Natijada Samarqand viloyati maktabgacha va maktab ta'limi boshqarmasi rahbari Muzaffar Hamdamov lavozimidan ozod qilindi. Ma'lumotni Korruptsiyaga qarshi kurash agentligi tasdiqladi.
Tekshiruv jarayonida mas'ul shaxslar "Davlat fuqarolik xizmati to'g'risida" va "Qiziqishlar to'qnashtashuvligi to'g'risida"gi qonunlar talablariga, shuningdek davlat xizmatchilarining xizmat axloqi normalariga zid harakatlar qilganliklari, qo'pol xatolar va buzilishlarga yo'l qo'yganliklari aniqlandi.
Bundan tashqari, vazirlikka boshqarma o'rinbosari A.B., buxgalteriya hisobi va davlat xaridlari bo'limi yetakchi mutaxassisi O.M., o'qituvchilar bilim va malakasini baholash tashkiloti bo'limi bosh metodisti O.M., o'quvchilar bilimlarini baholash va tahlili bo'limi boshlig'i G.S., shu bo'lim metodisti I.X.ga nisbatan intizomiy jazolar qo'llash to'g'risidagi takliflar kiritildi.
Masala vazirlik Axloq komissiyasining yig'ilishida ko'rib chiqilib, kelajakda bunday holatlarning oldini olish choralari belgilandi.
Ma'lumot uchun: Muzaffar Hamdamov 2019 yildan Paxtachi tumani hokimi lavozimida ishlagan, 2025 yil fevral oyida esa viloyat boshqarmasi rahbari etib tayinlangan.
Eslatib o'tamiz, 2025 yil iyun oyida Sankt-Peterburgdagi "Qizil yelkanlar" bayramiga o'quv yilini a'lo baholarla tugatgan o'quvchilar o'rniga boshqarma ayrim davlat xizmatchilarining bolalari va qarindoshlari yuborilgan edi.
Shundan so'ng Korruptsiyaga qarshi kurash agentligi tekshiruv boshladi. Natijalariga ko'ra, xorijiy safar uchun mahalliy byudjetdan ajratilgan 95 million so'mdan 3 nafar o'quvchining ota-onalari tomonidan 28 million so'm byudjetga qaytarilgan. Shuningdek, vazirlikka homiylik qilgan davlat xizmatchilarini lavozimidan ozod qilish to'g'risida ko'rsatma kiritilgan edi.

Музаффар Хамдамов, отправивший на выпускной праздник в Санкт-Петербург своего сына и племянника, освобождён от должности. В отношении ещё 5 сотрудников внесены предложения о применении дисциплинарных мер.
По факту отправки родственников должностных лиц вместо одарённых школьников на выпускной праздник в Санкт-Петербург проведена служебная проверка. В результате руководитель управления дошкольного и школьного образования Самаркандской области Музаффар Хамдамов освобождён от должности. Информацию подтвердило Агентство по противодействию коррупции.
В ходе проверки установлено, что ответственные лица допустили действия, противоречащие требованиям законов «О государственной гражданской службе» и «О конфликте интересов», а также нормам служебной этики государственных служащих, допустив грубые ошибки и нарушения.
Кроме того, в министерство внесены предложения о применении дисциплинарных взысканий в отношении заместителя начальника управления А.Б., ведущего специалиста отдела бухгалтерского учёта и государственных закупок О.М., главного методиста отдела организации оценки знаний и квалификации педагогов О.М., начальника отдела оценки и анализа знаний учащихся Г.С., а также методиста данного отдела И.Х.
Вопрос рассмотрен на заседании Комиссии по этике министерства, где определены меры по недопущению подобных случаев в дальнейшем.
Для справки: Музаффар Хамдамов с 2019 года занимал должность хокима Пахтачинского района, а в феврале 2025 года был назначен руководителем областного управления.
Напомним, в июне 2025 года на праздник «Алые паруса» в Санкт-Петербурге вместо отличников были направлены дети и родственники отдельных должностных лиц управления.
После этого Агентство по противодействию коррупции инициировало проверку. По её итогам сообщалось, что из 95 миллионов сумов, выделенных из местного бюджета на зарубежную поездку, 28 миллионов сумов были возвращены в бюджет родителями 3 учащихся. Также в министерство было внесено представление об освобождении от должности должностных лиц, допустивших протекционизм.