O‘zbekiston Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi birgalikda amalga oshirgan operatsiyada kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqariladigan yashirin laboratoriya topildi va faoliyati to‘xtatildi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida bo‘lib o‘tdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xabar berishicha, bu aralashuv natijasida 50 mingdan ortiq giyohvand modda dozasi "qora bozor"ga chiqishidan saqlanib qolgan. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati 300 ming AQSh dollariga yaqin.
Yashirin ob’ekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida amaldorlar 20 yoshdan 26 yoshgacha bo‘lgan to‘rtta gumonxandni qo‘lga oldi. Tergov shuni ko‘rsatdiki, guruh sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil etgan.
Joydan moddiy dalil sifatida musodara qilingan narsalar quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, gumonxandlar yolg‘iz ishlamagan. Guruh "onlayn giyohvandlik do‘konlari"dan "kuratorlar"ning bevosita ko‘rsatmasi ostida faoliyat yuritgan. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik ko‘rsatmalar berish va laboratoriya faoliyatini saqlab qolish uchun moliyaviy yordamni tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, bu tashkilotlangan guruh tomonidan kuchli yoki zaharlovchi moddalarning noqonuniy aylanishiga oid. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog‘ining to‘liq hajmini aniqlash va raqamli do‘konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.