O'zbekiston fuqarolik uchuvsiz havo apparatlari (UHA) foydalanishiga nisbatan cheklovlarni sezilarli darajada yumshatmoqda. Prezident farmoni bilan tasdiqlangan 2026-yilgi davlat dasturiga ko'ra, mamlakat dron texnologiyalarini milliy iqtisodiyotga integratsiya qilishni rag'batlantirish uchun ochiqroq tartibga soluvchi muhitni joriy qiladi.
Mudofaa vazirligi, Transport vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligi, Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi bilan hamkorlikda, iyun oyigacha yangi farmon loyihasini tayyorlash vazifasini oldi. Ushbu qonunchilik yuridik shaxslarga dronlarni import qilish, ishlab chiqarish va ulardan foydalanish huquqini beradi, bu esa oldingi yillardagi qattiq siyosatdan uzoqlashishni anglatadi.
Liberalizatsiya rejasining asosiy tarkibiy qismi xavfsiz operatsion tizimni o'rnatishdir. O'zbekistonning havo makoni dronlar qayerda va qanday uchishi mumkinligini belgilash uchun "yashil", "sariq" va "qizil" zonalarga bo'linadi.
Buni boshqarish uchun hukumat parvozlarni monitoring qilish uchun avtomatlashtirilgan raqamli infratuzilmani ishlab chiqishni rejalashtirmoqda. Yangi qoidalar, shuningdek, uchuvchilarni tayyorlash uchun aniq talablarni belgilaydi va operatorlar uchun litsenziya berishning rasmiy mexanizmlarini o'rnatadi. Sektor liberalizatsiya qilinayotgan bo'lsa-da, dronlarni import qilish, ishlab chiqarish va xizmat ko'rsatish bilan bog'liq faoliyat qattiq litsenziyalash va sertifikatlash jarayonlariga bo'ysunishda davom etadi.
Jismoniy shaxslar tomonidan dronlarni import qilish taqiqi 2015-yildan beri amalda. Tarixiy jihatdan, buzishlar 3 yildan 10 yilgacha qamoq jazosini o'z ichiga olgan qattiq jazolar bilan bog'liq edi. Biroq, 2024-yil o'rtalarida qonun o'zgartirildi va birinchi marta qayta qiluvchilar uchun qamoq jazosi 20 BKM (7,5 million so'm) miqdoridagi jarimaga va qurilmani musodara qilishga almashtirildi.
Hozirda faqat maxsus ruxsatnomalarga ega bo'lgan ayrim yuridik shaxslar dron texnologiyalaridan foydalanishi mumkin. Bu, asosan, qishloq xo'jaligi sohasiga, masalan, shirinmiya ishlab chiqaruvchilarga, shuningdek, Turizm vazirligiga va Charvak turistik zonasi boshqaruviga foyda keltirdi. Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi ekspertlari ta'kidlashicha, bu qattiq cheklovlar tarixan sanoat o'sishini to'sqinlik qilgan.
Ushbu o'zgarishga tayyorgarlik ko'rish uchun infratuzilma allaqachon rivojlantirilmoqda. 2025-yil yanvar oyida "Uzaeronavigatsiya" Markazi "ATM Safe Sky" parvozlarni boshqarish tizimini joriy qildi. Ushbu platforma operatorlarga rejalashtirilgan parvozlarni ro'yxatdan o'tkazish va rasmiy muvofiqlashtirish uchun QR-kodlarni olish imkonini beradi.
Ishlab chiqarish landshafti ham kengaymoqda. Xalqaro kompaniyalar, jumladan Malayziyaning Meraque va Aerodyne Group, shuningdek, Rossiyaning "Transport of the Future" kompaniyalari mahalliy ishlab chiqarishga qiziqish bildirishdi. Ayniqsa, mahalliy "Sahro Drone Industry" firmasi 2025-yilda dronlar ishlab chiqarishni boshladi, hatto yaqinda o'tkazilgan taqdimotda o'z texnologiyasini Iordaniya qiroli Abdulloh II ga namoyish etdi.