Oʻzbekiston fuqarolik uchuvsiz havo apparatlari (UHA)dan foydalanish boʻyicha cheklovlarni sezilarli darajada yumshatmoqda. Prezident farmoni bilan tasdiqlangan 2026-yilgi davlat dasturiga koʻra, mamlakat dron texnologiyalarini milliy iqtisodiyotga integratsiya qilishni ragʻbatlantirish uchun ochiqroq tartibga solish muhitini joriy etadi.
Mudofaa vazirligi, Transport vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligi, Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi bilan hamkorlikda, iyungacha yangi farmon loyihasini tayyorlash vazifasini oldi. Ushbu qonunchilik yuridik shaxslarga dronlarni import qilish, ishlab chiqarish va ulardan foydalanish huquqini beradi, bu oldingi yillardagi cheklovchi siyosatdan uzoqlashishni anglatadi.
Liberalizatsiya rejasining asosiy tarkibiy qismi xavfsiz operatsion tizimni oʻrnatishdir. Oʻzbekistonning havo fazosi dronlar qayerda va qanday uchishi mumkinligini belgilash uchun "yashil", "sariq" va "qizil" zonalarga boʻlinadi.
Buni boshqarish uchun hukumat parvozlarni monitoring qilish uchun avtomatlashtirilgan raqamli infratuzilmani ishlab chiqishni rejalashtirmoqda. Yangi qoidalar, shuningdek, uchuvchilarni tayyorlash uchun aniq talablarni belgilaydi va operator litsenziyalarini berish uchun rasmiy mexanizmlarni oʻrnatadi. Sektor liberalizatsiya qilinayotgan boʻlsa-da, dronlarni import qilish, ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish bilan bogʻliq faoliyat qatʼiy litsenziyalash va sertifikatlash jarayonlariga boʻysunadi.
Jismoniy shaxslar tomonidan dronlarni import qilish taqiqi 2015-yildan beri amalda. Tarixiy jihatdan, buzilishlar 3 yildan 10 yilgacha qamoq jazosini oʻz ichiga olgan ogʻir jazolar bilan bogʻliq edi. Biroq, 2024-yil oʻrtalarida qonun birinchi marta qayta qilganlar uchun qamoq jazosini 20 BKM (7,5 million soʻm) gacha jarimaga va qurilmani musodara qilishga almashtirish uchun oʻzgartirildi.
Hozirda faqat maxsus ruxsatnomalarga ega boʻlgan ayrim yuridik shaxslar dron texnologiyalaridan foydalanishi mumkin. Bu asosan qishloq xoʻjaligi sohasiga, masalan, shirinmiya ishlab chiqaruvchilarga, shuningdek, Turizm vazirligiga va Charvak turistik zonasini boshqarishga foyda keltirdi. Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi mutaxassislari ushbu qatʼiy cheklovlar tarixiy jihatdan sanoat oʻsishini toʻxtatganini taʼkidladilar.
Ushbu oʻzgarishga tayyorgarlik koʻrish uchun infratuzilma allaqachon rivojlantirilmoqda. 2025-yil yanvar oyida "Uzaeronavigatsiya" Markazi "ATM Safe Sky" parvozlarni boshqarish tizimini joriy qildi. Ushbu platforma operatorlarga rejalashtirilgan parvozlarni roʻyxatdan oʻtkazish va rasmiy muvofiqlashtirish uchun QR kodlarini olish imkonini beradi.
Ishlab chiqarish landshafti ham kengaymoqda. Xalqaro kompaniyalar, jumladan Malayziyaning Meraque va Aerodyne Group, shuningdek, Rossiyaning "Transport of the Future" kompaniyalari mahalliy ishlab chiqarishga qiziqish bildirdilar. Ayniqsa, mahalliy "Sahro Drone Industry" firmasi 2025-yilda dronlar ishlab chiqarishni boshladi, hatto yaqinda oʻtkazilgan taqdimotda Iordaniya qiroli Abdulloh II ga oʻz texnologiyasini namoyish etdi.