Muvofiqlashtirilgan operatsiya doirasida O‘zbekiston Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki Ishlar Boshqarmasi kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqarish bilan shug‘ullanadigan yashirin laboratoriyani yopishga muvaffaq bo‘ldi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida amalga oshirildi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari ta’kidlashicha, bu aralashuv natijasida 50,000 dan ortiq giyohvand modda dozasi "qora bozor"ga chiqishidan to‘xtatildi. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati $300,000 atrofida.
Yashirin ob’ekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida ofitserlar 20 yoshdan 26 yoshgacha bo‘lgan to‘rt shubhali shaxsni qo‘lga oldi. Tergov shuni ko‘rsatdiki, guruh sintetik giyohvand moddalar ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil etgan.
Joydan moddiy dalil sifatida musodara qilingan narsalar quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, shubhali shaxslar alohida ishlamagan. Guruh onlayn giyohvand moddalar do‘konlaridan "kuratorlar"ning bevosita ko‘rsatmasi ostida faoliyat yuritgani ma’lum qilindi. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik yo‘riqnoma berish va laboratoriya faoliyatini saqlab qolish uchun moliyaviy yordamni tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 251-1-moddasi, 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, bu tashkilot guruhi tomonidan kuchli yoki zaharlovchi moddalarning noqonuniy aylanishiga oid. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog‘ining to‘liq hajmini aniqlash va raqamli do‘konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.