O‘zbekiston Davlat Xavfsizlik Xizmati (DXX) va Toshkent viloyati Ichki Ishlar Boshqarmasi birgalikda amalga oshirgan operatsiyada kuchli psixoaktiv moddalar ishlab chiqariladigan yashirin laboratoriya faoliyati to‘xtatildi. Reyd Toshkent viloyatining Nurafshon mahallasida bo‘lib o‘tdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar xabar berishicha, bu aralashuv natijasida 50,000 dan ortiq noqonuniy dorilar dozasi "qora bozor"ga chiqishidan saqlanib qolgan. Musodara qilingan moddalarning taxminiy qiymati $300,000 ga yaqin.
Yashirin ob’ekt ijaraga olingan shaxsiy uyda topilgan. Qidiruv paytida ofitserlar 20 yoshdan 26 yoshgacha bo‘lgan to‘rt shubhali shaxsni qo‘lga oldi. Tergov shuni ko‘rsatdiki, guruh sintetik dorilar ishlab chiqarish uchun murakkab ishlab chiqarish liniyasini tashkil qilgan.
Joydan moddiy dalil sifatida musodara qilingan narsalar quyidagilardan iborat:
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, gumon qilinuvchilar yakka holda ishlamagan. Guruh "onlayn dorixonalar"dan "kuratorlar"ning bevosita ko‘rsatmasi ostida faoliyat yuritgani ma’lum qilindi. Ushbu koordinatorlar ishlab chiqarish jarayonini boshqarish, texnik ko‘rsatmalar berish va laboratoriya faoliyatini saqlab qolish uchun moliyaviy yordamni tashkil etish uchun shifrlangan xabar almashish ilovalaridan foydalangan.
O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksining 251-1-moddasi, 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, bu tashkilot guruhi tomonidan kuchli yoki zaharlovchi moddalarning noqonuniy aylanishiga oid. Tergovchilar hozirda tarqatish tarmog‘ining to‘liq hajmini aniqlash va raqamli do‘konlar ortidagi yuqori darajadagi tashkilotchilarni aniqlash ustida ishlamoqda.