Prezident tomonidan 16-fevralda tasdiqlangan yangilangan "O'zbekiston – 2030" Strategiyasiga ko'ra, O'zbekistonda tabiiy gaz ishlab chiqarish 2027 yildan boshlab barqaror o'sishga o'tishi kutilmoqda. Bu o'zgarish ishlab chiqarishning pasayish davridan so'ng sodir bo'lmoqda va uzoq muddatli ishlab chiqarish maqsadlarini qayta ko'rib chiqish natijasidir.
Strategiya mamlakat energiya sektorining kelgusi yillardagi aniq yo'nalishini belgilaydi. 2025 yilda ishlab chiqarish 41,7 milliard kub metrni tashkil etgan bo'lsa, davlatga qarashli "O'zbekneftegaz" 25,2 milliard kub metrni ta'minlagan, yaqin kelajakda esa biroz vaqtinchalik pasayish kutilmoqda.
2026 yil uchun ishlab chiqarish 3,6% (1,5 milliard kub metr) ga kamayib, 40,2 milliard kub metrga tushishi prognoz qilinmoqda. Biroq, keyingi yillarda barqaror yillik o'sish kuzatilishi kutilmoqda:
Bu ijobiy tendensiyaga qaramay, 2030 yil uchun belgilangan yangi maqsad 48,5 milliard kub metr bo'lib, 2023 yil sentyabrda belgilangan dastlabki 62 milliard kub metr maqsadidan sezilarli darajada pastroqdir. Bu o'zgartirish avvalgi kutishlardan 21,7% ga kamayishni anglatadi.
Yakuniy strategiya 2025 yil oxirida muhokama qilingan loyiha versiyasiga qaraganda qisqa muddatli istiqbolda ko'proq optimistik ko'rinishni namoyish etmoqda, bu versiyada 2028 yilgacha pasayishning davom etishi bashorat qilingan edi. Hozirgi yo'l xaritasi hukumatning ishlab chiqarish pasayishini tezroq barqarorlashtirish va teskari aylantirishni maqsad qilganligini ko'rsatmoqda.
Energetika vaziri Jurabek Mirzamahmudov ilgari sektorning barqarorlashishi asosan Qoraqalpog'iston Respublikasidagi yangi gaz konlarini rivojlantirish hisobiga amalga oshirilishini ta'kidlagan edi. Ushbu yangi manbalar eski quduqlarning tabiiy kamayishini qoplash va qayta ko'rib chiqilgan 2030 yil maqsadlariga erishish uchun zarur hajmni ta'minlashga yordam beradi.
Rasmiy strategiya raqamlari va Statistika agentligi ma'lumotlari (2025 yil uchun 42,3 milliard kub metrni hisoblagan) o'rtasidagi nomuvofiqliklar tushuntirilmagan bo'lsa-da, asosiy maqsad energiya mustaqilligini ta'minlash va sanoatni kengaytirishni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan.