Toshkent viloyatida O'zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati va Toshkent viloyati Ichki ishlar boshqarmasi xodimlarining qo'shma operatsiyasi davomida kuchli ta'sirli preparatlarni ishlab chiqarishga qaratilgan yashirin sex faoliyati to'xtatildi.
Foto: Ichki ishlar vazirligi
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar qora bozorga 50 mingdan ortiq taqiqlangan moddalar dozasini, umumiy qiymati taxminan 300 ming dollar bo'lgan, yetib borishini oldini olishga muvaffaq bo'ldi.
Tergov ma'lumotlariga ko'ra, laboratoriya Nurafshon mahallasida ijaraga olingan uyda joylashgan edi. Noqonuniy ishlab chiqarish tashkilotchilari 20 yoshdan 26 yoshgacha bo'lgan to'rt yigit ekanligi aniqlandi.
Qidiruv paytida huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari taxminan 3 kilogramm tayyor pregabalin, 25 kilogramm yordamchi modda "trilon", 20 litrlik idishlarda kimyoviy reagentlar va prekursorlar, shuningdek, 3 ming bo'sh shisha va mahsulotni qadoqlash uchun mo'ljallangan ko'p miqdorda kapsulalarni musodara qildi.
Tergov shuni aniqladiki, gumon qilinayotgan shaxslar internet-do'konlarning kuratorlari nazorati ostida harakat qilgan, ular messenjerlar orqali jarayonni muvofiqlashtirgan va moliyaviy qo'llab-quvvatlashni ta'minlagan. Qo'lga olinganlarga nisbatan 251-1-modda 5-qismi bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan, sotish tarmog'ining butun tizimini aniqlashga qaratilgan tergov harakatlari davom etmoqda.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, huquqni muhofaza qiluvchi organlarning o'z vaqtida aralashuvi xavfli moddalarning tarqalishining oldini olishga va noqonuniy preparatlar aylanmasining tashkil etilgan tarmog'ini aniqlashga imkon berdi.