Uzhydromet 21-fevral kuni kutilayotgan yog‘ingarchilik tufayli O‘zbekistonning to‘qqiz viloyatidagi tog‘ oldi va tog‘li hududlarda sel va to‘satdan toshqin xavfi haqida ogohlantirdi.
Agentlikning ma’lum qilishicha, kuchli yomg‘ir sezgir hududlarda, ayniqsa tog‘li joylarda joylashgan tumanlarda sel va suv to‘lqinlarini keltirib chiqarishi mumkin.
Xavf ostidagi viloyatlar va tumanlar
Quyidagi hududlarda sel va to‘satdan toshqinlar mumkin:
Gidrometeorologiya xizmati tog‘ oldi va tog‘li hududlarda yashovchi aholi, dam oluvchilar va tog‘ yo‘llaridan o‘tayotgan haydovchilarni ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirdi.
Shuningdek, mamlakatning ba’zi qismlarida yomg‘ir suvlarining to‘planishi mumkinligi, bu esa turar-joy hududlari va infratuzilmaning mahalliy suv bosishiga olib kelishi mumkinligini ta’kidladi.
Rasmiylar ob-havoning beqaror davrlarida jamoatchilikni rasmiy yangilanishlarni kuzatish va xavfsizlik tavsiyalariga amal qilishga chaqirdi.