Qizilqum (Navoi) futbol klubining 19 yoshgacha bo'lgan jamoasi bosh murabbiyi 20 million so'm pora olayotganida qo'lga olindi. O'zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi (OFA) voqeani tasdiqladi, bunda murabbiy yosh futbolchini asosiy tarkibga qo'shish va'da qilgan.
OFA ma'lumotiga ko'ra, ismi rasman e'lon qilinmagan murabbiy o'z lavozimidan foydalanib, Nurota tumanidan bo'lgan 18 yoshli yigitdan pul talab qilgan. Murabbiy o'smirni klubning asosiy tarkibiga qo'shish evaziga pul talagan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar ta'kidlashicha, murabbiy futbolchi tanlash rasmiy sinovlar, maxsus klub komissiyasi qarori va rahbariyatning rasmiy buyrug'i bilan tartibga solinishini yaxshi bilgan. Shu bilan birga, u shaxsiy manfaat uchun belgilangan tartiblarni buzgan.
Gumonlanuvchi davlat xavfsizlik xizmati va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari tomonidan talab qilingan miqdorni olayotganida dalillar bilan qo'lga olindi.
Murabbiyga qarshi O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi "v" bandi (Lavozimidan foydalanib firibgarlik qilish) bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atilgan. Jinoyatning to'liq miqyosini aniqlash uchun tergov ishlari olib borilmoqda.
OFA va mahalliy hokimiyat organlari mamlakat sport dasturlaridagi korrupsiyaga nisbatan nol bag'rikenglik siyosatini ta'kidlab, barcha tanlovlar imtiyoz asosida va shaffof bo'lishi kerakligini aytmoqda.