O‘zbekistonda o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslarining ruxsatsiz ishlatilgan 234 ta holat aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oyda huquqni muhofaza qilish organlari hamda elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi (qiymati taxminan 103 milliard so‘m) va 12,4 million kub metr tabiiy gaz (qiymati taxminan 32,6 milliard so‘m) noqonuniy ishlatilganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblandi.
Bundan tashqari, energiya iste’moli qoidalarini buzganlik uchun 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olindi.
Qonun buzuvchi iste’molchilarga qonunga muvofiq intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish materiallari qo‘shimcha huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.